Ursula K. Le Guin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ursula Kroeber
Le Guin gjatë një leximi në Danville, California, 2008
Le Guin gjatë një leximi në Danville, California, 2008
U lind më21 Tetor, 1929 (87 vjeç)
Berkeley, California, SH.B.A.
KombësiaAmerikane
Gjinitë letrareFanta-Shkencë, Fantazi
Faqja zyrtare
ursulakleguin.com

Ursula Kroeber Le Guin është një autore amerikane e romaneve, librave për fëmijë dhe tregimeve të shkurtra, kryesisht në zhanret e fantazisë dhe fantashkencës. Ajo gjithashtu ka shkruar poezi dhe ese. E botuar së pari në vitet 1960, puna e saj shpesh ka përshkruar botën alternative futuriste ose imagjinare në politikë, mjedis natyror, gjini, religjion, seksualitet dhe etnografi. Në vitin 2016, The New York Times e përshkroi atë si "shkrimtarja më e madhe e gjallë e shkencës amerikane", megjithëse ajo ka thënë se ajo do të preferonte të njihej si një "noveliste amerikane".[1][2]

Ajo ndikoi te fituesit e Çmimeve të Librit dhe te shkrimtarë të tjerë si Salman Rushdie dhe David Mitchell - dhe shkrimtarë të njohur shkencorë dhe fantazi, duke përfshirë Neil Gaiman dhe Iain Banks. Ajo ka fituar çmimin Hugo, Çmimin Nebula, Çmimin Locus, dhe Çmimin Botëror Fantasy, secilin më shumë se një herë. Në vitin 2014, ajo u nderua me Medaljen e Fondacionit të Librit Kombëtar për Kontribut të Dalluar në Letrat Amerikane.[3] Në vitin 2003, ajo u bë Mjeshtre e Madhe e Fantashkencës, e vetmja nga shkrimtaret grua që ka marrë nderin më të lartë në një zhanër që është mbizotëruar nga shkrimtarë meshkuj. Le Guin ka banuar në Portland, Oregon që nga viti 1959.[4] Le Guin has resided in Portland, Oregon since 1959.[5]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ursula Kroeber është vajza e antropologut Alfred Louis Kroeber dhe shkrimtares Theodora Kracaw.[6]

Fëmijëria dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ursula dhe tre vëllezërit e saj më të vjetër, Clifton, Theodore dhe Karl Kroeber,[7] u inkurajuan të lexonin dhe ishin të ekspozuar ndaj grupit dinamik të miqve të prindërve të tyre.[6] Le Guin ka deklaruar se, në retrospektivë, ajo është mirënjohëse për lehtësinë dhe lumturinë e edukimit të saj.[6] Mjedisi inkurajues nxiti interesin e Le Guinit në letërsi; historia e saj e parë e fantazisë u shkrua në moshën 9 vjeçare, historia e saj e parë fantashkencë paraqitet për botim në revistën Astounding Science Fiction në moshën 11 vjeçare.[6] Familja kaloi vitin akademik në Berkeley, duke u tërhequr në verë në një fermë të vjetër të quajtur "Kishamish" në Napa Valley, të cilën ajo dikur e përshkroi si "një fermë e vjetër, e rrëzuar në Luginën e Napa-s ... [dhe] një vend ku mund të mblidheshin shkencëtarët, shkrimtarët, studentët dhe indianët e Kalifornisë. Megjithëse nuk i kushtova shumë vëmendje, dëgjova shumë biseda interesante të të rriturve."[8] Ajo ishte e interesuar për biologjinë dhe poezinë, por matematika ju duk e vështirë.[9] Le Guin ndoqi shkollën e mesme të Berkeley. Ajo e mori B.A. (Phi Beta Kappa) në Letërsinë Rilindëse të Francës dhe Italisë nga Kolegji Radcliffe në vitin 1951, dhe M.A. në letërsinë franceze dhe italiane nga Universiteti Columbia në vitin 1952. Menjëherë pas kësaj, Le Guin filloi Ph.D. punuan dhe fituan një grant Fulbright për të vazhduar studimet e saj në Francë nga viti 1953 deri në vitin 1954.[6]

Martesa dhe familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1953, ndërsa udhëtonte për në Francë, Le Guin u takua me burrin e saj të ardhshëm, historianin Charles Le Guin.[10] Ata u martuan më vonë atë vit në Paris. Pas martesës, Le Guin zgjodhi të mos vazhdonte studimet e doktoraturës së poetit Jean Lemaire de Belges.[9]

Çifti u kthye në SHBA në mënyrë që ai të mund të ndiqte Ph.D. në Universitetin Emory.[11] Gjatë kësaj kohe, ajo punoi si sekretare dhe mësoi frëngjisht në nivel universitar. Fëmija i tyre i parë, Elisabeth (në vitin 1957), lindi në Moskë, Idaho. Në vitin 1959 Le Guins u zhvendos në Portland, Oregon, ku lindi vajza e tyre Caroline (në vitin 1959) dhe ku ata ende banojnë.[12] Charles është Profesor Emergjent i Historisë në Universitetin Shtetëror Portland.[13] Gjatë kësaj kohe, ajo vazhdoi të rezervontte kohë për të shkruar përveç ruajtjes së jetës së saj familjare. Në vitin 1964, lindi fëmija i saj i tretë, Theodore.[6]

Karriera shkrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Guin u interesua shumë herët në letërs. Në moshën 11-vjeçare, ajo paraqiti historinë e saj të parë në revistën Astounding Science Fiction. Ajo u refuzua.[14] Ajo vazhdoi të shkruante, por nuk u përpoq të publikonte për dhjetë vjet.

Nga viti 1951 deri në vitin 1961 ajo shkroi pesë romane, të cilat botuesit i hodhën poshtë sepse ato dukeshin të paarritshëm.[9] Ajo gjithashtu shkroi poezi gjatë kësaj kohe, duke përfshirë Wild Angels (1975).[9]

Shkrimet e saj më të hershme, disa prej të cilave ajo i adaptoi në Orsinian Tales dhe Malafrena, ishin tregime jo fantastike të vendosura në vendin imagjinarë të Orsinia. Duke kërkuar një mënyrë për të shprehur interesat e saj, ajo u kthye në interesin e saj të hershëm, në fantashkencë; Në fillim të viteve 1960 puna e saj filloi të publikohej rregullisht. Një tregim Orsinian u botua në botimin e revistës humaniste Western Summer 1961 dhe tre nga historitë e saj u shfaqën në vitin 1962 dhe ne vitin 1963 disa numra të tregimeve fantastike të imagjinatës, e përmuajshmja e redaktuar nga Cele Goldsmith. Goldsmith gjithashtu redaktoi tregimet e mahnitshme, të cilat zhvilluan dy nga tregimet e Le Guinit në vitin 1964, duke përfshirë historinë e parë "Hainish".

Në vitin 1964 u botua tregimi i shkurtër "Fjala e zbrazjes". Kjo ishte e para e serisë së fantazisë së Tokës, e cila përfshin gjashtë libra dhe tetë tregime të shkurtra. Tre romanet e rinj të lidhur me të, duke filluar me A Wizard of Earthsea (1968), Varret e Atuan (1970) dhe The Largest Shore (1972), dikur të referuara si Trilogjia Earthsea, në vitet e mëvonshme do të bashkohen me librat Tehanu , Tales from Earthsea dhe The Other Wind.

Le Guin mori njohje të gjerë për romanin e saj The Left Hand of Darkness, i cili fitoi çmimet Hugo dhe Nebula në vitin 1970. Romani i saj i ri The Dispossessed e bëri atë personin e parë për të fituar dy çmimet Hugo dhe Nebula për Best Novel dy herë për të dy librat.[15]

Le Guin me Harlan Ellison në Westercon në Portland, Oregon, viti 1984

Në vitet e mëvonshme, Le Guin punoi në film dhe audio. Ajo kontribuoi në The Lathe of Heaven, një film i vitit 1979 bazuar në romanin e saj me të njëjtin emër. Në vitin 1985 bashkëpunoi me kompozitorin avangard David Bedford në libretin e Rigel 9, një opera hapësinore. Në maj të vitit 1983 ajo mbajti një fjalim të mirëfilltë me titull "A Left-Handed Commencement Address" në Kolegjin Mills, Oakland, California. "A Left-Handed Commencement Address" është përfshirë në koleksionin e saj të ilustrimeve Dancing at the Edge of the World.[16]

Në vitin 1984, Le Guin ishte pjesë e një grupi së bashku me Ken Kesey, Brian Booth dhe William Stafford (poet) që themeloi Institutin Oregon të Arteve Letrare, i cili tani njihet si Letërsia e Arteve në Portland.[17]

Në dhjetor të vitit 2009, Le Guin dha' dorëheqjen nga Author Guild në protestë për miratimin e projektit të digjitalizimit të librit në Google. "Ju keni vendosur të merreni me djallin", shkruante ajo në letrën e saj të dorëheqjes. "Ka parime të përfshira, përmbi gjithë konceptin e të drejtës së autorit, dhe këto i keni parë të arsyeshme t'ia braktisni një korporate, sipas kushteve të tyre, pa një luftë".[18][19]

Influencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Guin ishte e ndikuar nga shkrimtarë të fantazive përfshirë JRR Tolkien, nga shkrimtarë të fantashkencës përfshirë Philip K. Dick (i cili ishte në klasën e saj të mesme, edhe pse ata nuk e njihnin njëri tjetrin), nga figura qendrore të letërsisë perëndimore si Leo Tolstoy, Virgil dhe motrat Brontë, nga shkrimtarë feministë si Virxhinia Woolf, nga letërsia e fëmijëve si Alice in Wonderland, Era në Shelgje, Libri i xhunglës, mitologjia norvegjeze, dhe nga librat nga tradita Lindore si Tao Te Ching.[20][21][22][23][24]

Kur u pyet rreth ndikimeve të saj, ajo u përgjigj:

Sapo mësova të lexoja, lexoja gjithçka. Kam lexuar të gjitha fantazitë e famshme - Alice in Wonderland, dhe Wind in the Willows, dhe Kipling. E adhurova Librin e Xhunglës së Kipling. Dhe pastaj kur isha më e vjetër gjeta Lord Dunsany. Ai hapi një botë krejt të re - bota e fantazisë së pastër. And ... The Worm Ouroboros. Përsëri, fantazi e pastër. Shumë, shumë majmëri. Dhe pastaj vëllai im dhe unë u endëm në science fiction kur isha 11 ose 12. Herët, Asimov, gjëra të tilla. Por kjo nuk kishte shumë efekt mbi mua. Kjo nuk ishte derisa u ktheva në science fiction dhe zbulova Theodore Sturgeon - por sidomos Cordwainer Smith. ...  Kam lexuar historinë "Alpha Ralpha Boulevard". Kjo gjë është kaq e bukur dhe kaq e çuditshme saqë dhe unë dua të bëj diçka të tillë.[25]

Në mesin e viteve 1950, ajo lexoi "Lord of the Rings", nga J.R.R Tolkien, e cila pati një ndikim të madh në të. Por, në vend që ta bënte atë të donte të ndiqte gjurmët e Tolkien, thjesht tregoi atë që ishte e mundur me zhanrin e fantazisë.[26]

Temats[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Guin shfrytëzon fleksibilitetin krijues të zhanreve të fiction dhe fantazisë për të ndërmarrë eksplorime të thella të dimensioneve të identitetit social dhe psikologjik dhe të strukturave më të gjera kulturore dhe shoqërore. Duke vepruar kështu, ajo merret me sociologjinë, antropologjinë dhe psikologjinë, duke bërë që disa kritikë të kategorizojnë punën e saj si një trillim të butë shkencor.[27] Ajo ka kundërshtuar këtë klasifikim të shkrimit të saj, duke argumentuar se termi është ndarës dhe nënkupton një pikëpamje të ngushtë të asaj që përbën një shkencë të vlefshme. Ka edhe idetë themelore të anarkizmit dhe ambientalizmit që bëjnë paraqitje të përsëritura në të gjithë punën e Le Guinit.

Në 2014 Le Guin tha në lidhje me apelin e të menduarit e të ardhmes të mundshme në science fiction:

gjithçka mund të thuhet të ndodhë [në të ardhmen] pa frikën e kundërshtimit nga një amtare. E ardhmja është një laborator i sigurt steril për të provuar idetë, një mjet për të menduar për realitetin, një metodë.[28]

Sociologji, antropologji dhe psikologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Left Hand of Darkness, ​​së bashku me The Dispossessed and The Telling, janë romane brenda ciklit Hainish të Le Guinit, e cila përdor një qytetërim të ardhshëm galaktik, i lidhur ngushtë nga një organ organizativ i njohur si Ekumen, për të marrë në konsideratë pasojat e kontaktit midis botëve dhe kulturave të ndryshme. Ndryshe nga ato që janë në një shkencë më të madhe, Cikli Hainish nuk posedon udhëtime të besueshme njerëzore më të shpejtë sesa drita, por ka teknologji për komunikim të menjëhershëm. Kjo i lejon autorit të hipotetizojë një koleksion të lirshëm të shoqërive, të llojeve të ndryshme të lidhjes njerëzore (shih Hainish Cycle), që ekzistojnë kryesisht në izolim nga njëri-tjetri, duke siguruar vendosjen për eksplorimet e saj të takimit ndërkulturor. Ndikimi shoqëror dhe kulturor i ardhjes së të dërguarve të Ekumenit (të njohur si "celularët") në planetët e largët dhe shoku kulturor që përjetojnë të dërguarit përbëjnë temat kryesore të The Left Hand of Darkness. Koncepti i Le Guinit është të marrë haptas nga disa autorë të tjerë të mirënjohur, deri në masën e përdorimit të emrit të mjetit të komunikimit ("i aftë"). Duke qenë të informuar në mënyrë të plotë nga perspektivat e shkencave shoqërore mbi identitetin dhe shoqërinë, Le Guin trajton racën dhe gjininë mjaft qëllimisht. Shumica e personazheve të saj janë njerëz me ngjyrë, një zgjedhje e bërë për të pasqyruar shumicën jo të bardhë të njerëzve dhe një në të cilën ajo i atribuon mungesën e shpeshtë të ilustrimeve të karakterit në librat e saj të librit. Shkrimet e saj shpesh përdorin kultura të huaj (domethënë, njerëzore, por jo-Terran) për të shqyrtuar karakteristikat strukturore të kulturës dhe shoqërisë njerëzore dhe ndikimin e tyre në individ. Në dorën e majtë të errësirës, ​​për shembull, ajo eksploron në mënyrë implicite pasojat shoqërore, kulturore dhe personale të identitetit seksual nëpërmjet një romani që përfshin një takim njerëzor me një garë të paparashikuar androgjene.

Shkrimet e Le Guinit përdorin veprimet dhe transaksionet e zakonshme të jetës së përditshme, duke sqaruar se si këto aktivitete të përditshme përfshijnë individë në një kontekst të lidhur me botën fizike dhe me njëri-tjetrin. Për shembull, angazhimi i personazheve kryesorë me biznesin e përditshëm të kujdesjes për kafshët, duke u kujdesur për kopshtet dhe për të bërë punët e shtëpisë është thelbësore për romanin Tehanu. Temat e psikologjisë Jungiane gjithashtu janë të spikatura në shkrimet e saj.[29]

Ambientalizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elizabeth McDowell thekson në tezën e magjistraturës së vitit 1992 se Le Guin, "identifikon sistemin aktual dominant social-politik amerikan si problematik dhe destruktiv për shëndetin dhe jetën e botës natyrore, njerëzimit dhe ndërlidhjet e tyre"."[30] Kjo ide përsëritet në disa prej veprave të Le Guinit, më së shumti në The left Hand of Darkness (1969), The Dispossessed (1974), The Eye of the Heron (1978), Always Coming Home (1985) dhe "Buffalo Gals, Won't You Come Out Tonight" (1987). Të gjitha këto vepra përqendrohen rreth ideve në lidhje me organizimin socialo-politik dhe eksperimentet e sistemit të vlerave në të dy utopitë dhe dystopitë.[31] Siç shpjegon McDowell,"Megjithëse shumë prej veprave të Le Guinit janë stërvitje në imagjinatën fantastike, ato po ushtrojnë në mënyrë të barabartë imagjinatën politike."

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet e jetës dhe karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill të vitit 2000, Biblioteka e Kongresit të SHBA e bëri Le Guin një Legjendë të Gjallë në kategorinë "Shkrimtarë dhe Artistë" për kontributin e saj të rëndësishëm në trashëgiminë kulturore të Amerikës.[32] Në vitin 2002 ajo fitoi çmimin PEN / Malamud për "përsosmëri në një trillim të shkurtër".[33] Në vitin 2004 ajo mori dy nderime të Shoqatës së Bibliotekave Amerikane për kontributet e saj të vazhdueshme: për literaturën e të rinjve, çmimin vjetor Margaret Edwards; për literaturën e fëmijëve, përzgjedhja për të dhënë Leksionin vjetor May Hill Arbuthnot. Çmimi Edwards vjetor njeh një shkrimtar dhe një trup të veçantë pune; paneli i vitit 2004 përmendi gjashtë vepra të botuara nga viti 1968 deri në vitin 1990: A Wizard of Earthsea, The Tombs of Atuan, The Farthest Shore, dhe Tehanu (katër librat e parë të Earthsea), The Left Hand of Darkness dhe The Beginning Place. Paneli tha se Le Guin "ka frymëzuar katër breza të rinjsh për të lexuar gjuhë të ndërtuara mirë, për të vizituar botët e fantazisë që i informojnë ata për jetën e tyre dhe të mendojnë për idetë e tyre që nuk janë as të lehta dhe as të parëndësishme."

Çmime për tituj të veçantë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Guin ka fituar dhjetëra çmime "vjetore më të mira". Për romanet ajo ka fituar vetëm pesë Locus, katër Nebula, dy Hugo, dhe një World Fantasy Award. (The Dispossessed fitoi Locus, Nebula dhe Hugo). Ajo gjithashtu ka fituar ato katër çmime në kategoritë e fiction të shkurtër, edhe pse ajo hodhi poshtë një çmim Nebula për romanin e saj The Diary of the Rose në shenjë proteste ndaj Shkrimtarëve të Shkencave Shkencore të trajtimit të Amerikës nga Stanisław Lem.[34] Nëntëmbëdhjetë çmimet e saj Locus, të votuara nga abonentët e revistës, janë më shumë se çdo shkrimtar tjetër mund të ketë marrë.[35] Romani i saj i tretë Earthsea, The Farthest Shore, fitoi Çmimin Kombëtar të Librit 1973 për Letërsinë e Rinisë, dhe ajo ka qenë finaliste për dhjetë çmime Mythopoeic, nëntë në Fantasy dhe një për Bursë. Zhbllokimi i Ajrit dhe Tregimeve të Tjera ishte një nga tre finalistët për Çmimin Pulitzer 1997 për Fiction. Së fundmi, ajo fitoi Çmimin Hugo 2017 për Punën më të Mirë të Ndërlidhur për një koleksion të eseve me titull Fjalët Janë Materia Ime: Shkrime për jetën dhe librat, 2000-2016.[36]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Streitfeld, David (28 gusht 2016). "Ursula Le Guin Has Earned a Rare Honor. Just Don't Call Her a Sci-Fi Writer". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Phillips, Julie (dhjetor 2012). "Ursula K. Le Guin, American Novelist". Bookslut. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2017. Marrë më 13 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Arons, Rachel (20 nëntor 2014), "'We Will Need Writers Who Can Remember Freedom': Ursula Le Guin and Last Night's N.B.A.s", The New Yorker, marrë më 19 dhjetor 2014 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Haley, Guy (2014). Sci-Fi Chronicles: A Visual History of the Galaxy's Greatest Science Fiction. London: Aurum Press (Quarto Group). fq. 197. ISBN 1781313598. In 2003 [she] was made a Grandmaster of Science Fiction, the first of only a handful of female writers to take the top honor in a genre that has come to be dominated by male writers. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Baker, Jeff (27 shkurt 2010). "Northwest Writers at Work: Ursula K. Le Guin is 80 and taking on Google". Oregon Live. Marrë më 14 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c d e f Spivack, Charlotte (1984). Ursula K. Le Guin. Boston: Twayne Publishers. ISBN 0805773932. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kroeber, Theodora (1970). Alfred Kroeber: A Personal Configuration. Berkeley: University of California Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Le Guin, Ursula K. "Le Guin, Ursula K. 1929–". Encyclopedia.com. Marrë më 5 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c d Reid, Suzanne Elizabeth (1997). Presenting Ursula Le Guin. New York: Twayne. ISBN 0805746099. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Baker, Jeff (27 shkurt 2010). "Northwest Writers at Work: Ursula K. Le Guin is 80 and taking on Google". OregonLive. The Oregonian. Marrë më 11 gusht 2015. She met Charles Le Guin, a historian, on the Queen Mary when they were on Fulbright Fellowships in 1953 and married him in Paris a few months later. They moved to Portland, Oregon in 1958 when Charles Le Guin began teaching history at Portland State University and raised three children in the house with a view of Mount St. Helens. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Charles Alfred Le Guin (1956). The first Girondin ministry, March–June 1792: a revolutionary experiment (Ph.D.). Emory University. {{cite thesis}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Julie Phillips (2010). Fowler, Karen Joy; Notkin, Debbie (red.). 80! Memories and Reflections on Ursula K. Le Guin. Seattle: Aqueduct Press. fq. 175. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "2014 PSU directory listing for Charles Leguin (sic)". Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2014. Marrë më 5 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Lafrenier, Steve (dhjetor 2008). "Ursula K. Le Guin [interview]". Vice (vice.com). Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2011. Marrë më 22 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
 15. ^ Freedman, Carl, red. (2008). Conversations with Ursula K. Le Guin (bot. First). Jackson: University Press of Mississippi. fq. xxiii. The Dispossessed wins Hugo and Nebula awards, making Le Guin the first writer ever twice to win both awards simultaneously. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Le Guin, Ursula K. "A Left-Handed Commencement Address". American Rhetoric. Marrë më 27 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Oregon Book Awards & Fellowship from Literary Arts, Portland". Marrë më 9 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Flood, Alison (24 dhjetor 2009). "Le Guin accuses Authors Guild of 'deal with the devil'". The Guardian. London. Marrë më 27 maj 2010. Ursula K Le Guin has resigned from the writers' organisation in protest at settlement with Google over digitisation. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Le Guin, Ursula K. (18 dhjetor 2009). "My letter of resignation from the Authors Guild". Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2012. Marrë më 10 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Timberg, Scott (10 maj 2009). "Ursula K. Le Guin's work still resonates with readers". Los Angeles Times. Marrë më 5 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Rotella, Carlo (19 korrik 2009). "The Genre Artist". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Le Guin, Ursula K. (4 janar 2011). "On Prospero's Island". Book View Cafe. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2016. Marrë më 5 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "A Wizard of Earthsea: Reader's Guide – About the Author" Arkivuar 24 qershor 2013 tek Wayback Machine. The Big Read. National Endowment for the Arts
 24. ^ Digitalcommons.liberty.edu.
 25. ^ "Interview: Ursula K. Le Guin" Arkivuar 18 nëntor 2012 tek Wayback Machine. About.com Sci-Fi / Fantasy.
 26. ^ "Ursula Le Guin discusses Lord of the Rings"YouTube (audio/video).
 27. ^ Spivack, Charlotte (1984). "'Only in Dying, Life': The Dynamics of Old Age in the Fiction of Ursula Le Guin". Modern Language Studies. 14 (3): 43–53. doi:10.2307/3194540. JSTOR 3194540. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Gunn, Eileen (maj 2014). "How America's Leading SF Authors Are Shaping Your Future". Smithsonian Magazine. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Rochelle, W. (2001) Communities of the Heart: the Rhetoric of Myth in the Fiction of Ursula K. Le Guin. Liverpool: Liverpool University Press.
 30. ^ McDowell, Elizabeth (1992). Power and Environmentalism in Recent Writings by Barbara Kingsolver, Ursula K. Le Guin, Alica Walker, and Terry Tempest Williams. Eugene, OR: University of Oregon. fq. 4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ McDowell, Elizabeth (1992). Power and Environmentalism in Recent Writings by Barbara Kingsolver, Ursula K. Le Guin, Alica Walker, and Terry Tempest Williams. Eugene, OR: University of Oregon. fq. 40. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Living Legends: Ursula LeGuin". Awards and Honors. Library of Congress.
 33. ^ "People and Publishing: Awards". Locus, January 2003, p. 8
 34. ^ Le Guin, Ursula. "A Much Needed Literary Award". Book View Café. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2014. Marrë më 14 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Locus Awards Records and Tallies" Arkivuar 1 dhjetor 2008 tek Wayback Machine. Locus Publications.
 36. ^ "Announcing the 2017 Hugo Award Winners". Tor.com. 11 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)