Ushtria Gjermane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Ushtrisë Gjermane ("Heer") me germa.

Ushtria Gjermane (gjermanisht: Heer, "ushtri") është përbërësi tokësor i forcave të armatosuraGjermanisë. Ushtria e sotme gjermane u themelua në vitin 1955 si pjesë e Bundeswehrit të sapoformuar të Gjermanisë Perëndimore së bashku me Marinën (Marinën Gjermane) dhe Luftwaffe (Forcat Ajrore Gjermane). Që nga janari 2022, ushtria gjermane kishte një forcë prej 62.766 ushtarësh.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]