Ushtria Perandorake Gjermane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kaiserstandarte (Standardi i Perandorit Gjerman).

Ushtria Perandorake Gjermane (1871–1919), e referuar zyrtarisht si Ushtria Gjermane (gjermanisht: Deutsches Heer), ishte forca e unifikuar tokësore dhe ajrore e Perandorisë Gjermane. Ajo u krijua në 1871 me bashkimin politik të Gjermanisë nën udhëheqjen e Prusisë dhe u shpërbë në 1919, pas disfatës së Perandorisë Gjermane në Luftën e Parë Botërore (1914–1918). Në Republikën Federale të Gjermanisë, termi Deutsches Heer identifikon Ushtrinë Gjermane, përbërësin tokësor të Bundeswehr-it.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]