Utagawa Kuniyoshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Autoportret i Utagawa Kuniyoshi nga albumi shunga Chinpen shinkeibai, 1839

Utagawa Kuniyoshi (Japonisht: 歌川 國芳; 1 janar 1798[1] – 14 prill 1861) ishte një nga mjeshtrat e fundit të shkëlqyeshëm të stilit ukiyo japonez të shtypjeve blloku dhe pikturave.[2] Ai ishte anëtar i shkollës Utagawa.[3]

Temat e Kuniyoshi përfshinte shumë zhanre: peizazhe, gra të bukura, aktorë kabuki, mace dhe kafshë mitike. Ai është i njohur për përshkrimet e betejave të heronjve legjendar të samurait.[4] Punimet e tij artistike përfshijnë aspektet e përfaqësimit perëndimor në pikturën e peizazhit dhe karikaturën.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqiponja, shtypje blloku

Kuniyoshi lindi më 1 janar 1798, djali i një ngjyruesi mëndafshi, Yanagiya Kichiyemon,[5] i quajtur fillimisht Yoshisaburō. Me sa duket ai ndihmoi biznesin e babait të tij si një dizajner zbukures, dhe disa kanë sugjeruar që kjo përvojë ndikoi në përdorimin e tij të pasur të ngjyrave dhe modeleve të tekstilit në printime. Thuhet se Kuniyoshi u la përshtypje, në një moshë të re shtatë ose tetë vjeç, nga printime të luftëtarëve ukiyo-e, dhe nga fotografi të artizanëve dhe të thjeshtë (siç përshkruhet në manualet e zejtarëve), dhe është e mundur që këto ndikuan në printimet e tij të mëvonshme.

Yoshisaburō provoi talentin e tij të vizatimit në moshën 12 vjeç, duke tërhequr shpejt vëmendjen e mjeshtrit të famshëm të printimeve ukiyo-e Utagawa Toyokuni.[3] Ai u pranua zyrtarisht në studion e Toyokuni në vitin 1811, dhe u bë një nga nxënësit e tij kryesorë. Ai mbeti një nxënës deri në vitin 1814, në të cilën kohë iu dha emri "Kuniyoshi" dhe u përcaktua si një artist i pavarur. Gjatë këtij viti ai prodhoi veprën e tij të parë të botuar, ilustrimet për kusazōshi gōkan Gobuji Chūshingura, një parodi e tregimit origjinal të Chūshingura. Midis viteve 1815 dhe 1817 ai krijoi një numër ilustrimesh librash për yomihon, kokkeibon, gōkan dhe hanashibon, dhe shtypi të vetme printimet e tij me ngjyra të plota të aktorëve dhe luftëtarëve "kabuki".

Megjithë debutimin e tij premtues, Kuniyoshi i ri nuk arriti të prodhojë shumë vepra midis viteve 1818 dhe 1827, me siguri për shkak të mungesës së komisioneve nga botuesit, dhe konkurrencës së artistëve të tjerë brenda shkollës Utagawa (Utagawa-ryū).[3] Sidoqoftë, gjatë kësaj kohe ai prodhoi fotografi të grave të bukura ('bijin-ga') dhe eksperimentoi me modele të mëdha tekstili dhe efekte dritë-hije të gjetura në artin perëndimor, megjithëse përpjekjet e tij treguan më shumë imitim sesa kuptim të vërtetë të këtyre parimeve.

Situata e tij ekonomike u bë e dëshpëruar në një moment kur u detyrua të shiste dyshekë të përdorur tatami. Një takim i rastësishëm me nxënësin e tij të prosperuar, Kunisada, për të cilin ai ndjeu (me ca drejtësi) se ishte superior në talentin artistik, e çoi atë të dyfishojë përpjekjet e tij (por nuk krijoi ndonjë ndjenjë të keqe të zgjatur mes të dyve, të cilët më vonë bashkëpunuan në një numër seri).

Tigri, shtypje blloku

Ai vazhdoi të prodhojë printime luftarake, duke tërhequr pjesën më të madhe të lëndëve të tij nga tregimet e luftës, si Përralla e Heike (Heike monogatari) dhe ngritja dhe rënia e Minamoto dhe Taira. Printimet e tij të luftëtarëve ishin unike në ato që përshkruanin figura legjendare popullore me një stres të shtuar në ëndrra, shfaqje fantazmë, omens dhe bëma mbinjerëzore. Kjo lëndë është futur në veprat e tij 'faantazma e Taira no Tomomori në gjirin e Daimotsu (Taira Tomomori borei no zu) dhe triptikun e vitit 1839 ura Gōjō (Gōjō no bashi no zu), ku ai arrin të thërrasë një ndjenjë efektive të intensitetit të veprimit në përshkrimin e tij të luftimeve midis Yoshitsune dhe Benkei. Këto stile të reja tematike kënaqën interesin e publikut për frikshëm, emocionues dhe çuditshëm që po rritej gjatë kohës.

Reformat Tenpō të viteve 1841–1843 synonin të lehtësonin krizën ekonomike duke kontrolluar shfaqjet publike të luksit dhe pasurisë, dhe ilustrimi i kortezanëve dhe aktorëve në ukiyō-e u ndalua zyrtarisht në atë kohë. Kjo mund të ketë ndikuar në prodhimin e Kuniyoshi të printimeve të karikaturave ose fotove komike (giga), të cilat u përdorën për të maskuar aktorët aktualë dhe kourtesanët. Shumë nga këta kritikuan në mënyrë simbolike dhe qesharake shogunatin (siç është modeli i vitit 1843 që tregon Minamoto no Yorimitsu në gjumë, i përhumbur nga Merimangët e Tokës dhe demonët e tij) dhe u bënë të popullarizuar në mesin e publikut të pakënaqur politikisht. Timothy Clark, kurator i artit japonez në Muzeun britanik, pohon se konventat shtypëse të ditës prodhuan pasoja të padëshiruara. Kufizimet e krijuara nga qeveria u bënë një lloj sfide artistike e cila në të vërtetë inkurajoi shkathtësinë krijuese të Kuniyoshi duke e detyruar atë të gjente mënyra për të mbuluar në mënyrë alegorike kritikën ndaj shogunatit.[6]

Gjatë dekadës që çoi në reformat, Kuniyoshi prodhoi gjithashtu printime të peizazhit (fūkeiga), të cilat ishin jashtë kufijve të censurës dhe u kujdesën për popullaritetin në rritje të udhëtimeve personale në fund të periudhës Edo. Mes këtyre, ishin Prodhimet e famshme të krahinave (Sankai meisan zukushi, rreth viteve 1828–1830) - ku ai përfshiu hijen dhe perspektivën dhe pigmentet perëndimore - dhe Pamjet e famshme të kryeqytetit Lindor në fillim të viteve 1830, gjë që sigurisht u ndikua nga fillimi i Hokusai Tridhjetë e gjashtë pamje të malit Fuxhi (Fugaku sanjūrokkei). Kuniyoshi gjithashtu prodhoi gjatë kësaj kohe vepra me temë thjesht natyrore, veçanërisht të kafshëve, zogjve dhe peshqve që imituan pikturën tradicionale japoneze dhe kineze.

Në fund të viteve 1840, Kuniyoshi filloi përsëri të ilustrojë printimet e aktorëve, kësaj radhe duke shmangur censurën (ose thjesht duke evokuar krijimtarinë) përmes portreteve fëminore, vizatimorë si të aktorëve të famshëm kabuki, ku më e rëndësishmja është "Shkrimi në murin e depove" (Nitakaragurakabe no mudagaki). Këtu ai në mënyrë krijuese përdori skenarin fillestar, fëmijëror, të shkruar pa pushim në kana nën fytyrat e aktorit. Duke reflektuar dashurinë e tij për farat, Kuniyoshi gjithashtu filloi të përdorë mace në vendin e njerëzve në printime kabuki dhe satirikë. Ai gjithashtu është i njohur gjatë kësaj kohe që ka eksperimentuar me një përbërje të gjerë, duke zmadhuar elemente vizuale në imazh për një efekt dramatik, të ekzagjeruar (p.sh. vajza e Masakado princesha Takiyasha, në pallatin e vjetër të Soma). Në vitin 1856 Kuniyoshi vuajti nga paraliza, e cila i shkaktoi atij shumë vështirësi në lëvizjen e gjymtyrëve. Thuhet se veprat e tij nga kjo pikë e tutje ishin dukshëm më të dobëta në përdorimin e linjës dhe gjallërinë e përgjithshme. Para vdekjes së tij në vitin 1861, Kuniyoshi ishte në gjendje të dëshmonte hapjen e qytetit portual të Yokohama për të huajt, dhe më 1860 prodhoi dy vepra që përshkruanin perëndimorët në qytet (Yokohama-e, p.sh Pamja e Honchō dhe lagjet e kënaqësisë, Yokohama). Ai vdiq në moshën 63 vjeç në prill 1861 në shtëpinë e tij në Genyadana.

Nxënësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuniyoshi ishte një mësues i shkëlqyeshëm dhe kishte shumë nxënës që vazhduan degën e tij të shkollës Utagawa. Ndër më të njohurit ishin Yoshitoshi, Yoshitora, Yoshiiku, Yoshikazu, Yoshitsuya dhe Yoshifuji. Në mënyrë tipike, studentët e tij filluan një praktikë në të cilën ata punuan kryesisht në musha-e në një stil të ngjashëm me atë të mjeshtrit të tyre. Ndërsa u krijuan si artistë të pavarur, shumë veta filluan të zhvillojnë stile shumë inovative të tyre. Studenti më i rëndësishëm i tij ishte Yoshitoshi, i cili tani vlerësohet si "mjeshtri i fundit" i shtypit japonez të druve.

Ndër ata të ndikuar nga Kuniyoshi ishte Toyohara Chikanobu.[7] Takashi Murakami atribuon ndikimin pionier të Kuniyoshi që ndikon në punën e tij.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ōkubo, Junichi (1994), "Utagawa Kuniyoshi", Asashi Nihon rekishi jinbutsu jiten (朝日日本歴史人物事典) (në japonisht), Tokyo, Japan: Asahi Shimbun Company, ISBN 4023400521, arkivuar nga origjinali më 2016-10-05
  2. ^ Nussbaum, Louis Frédéric et al (2005). "Kuniyoshi" in Japan Encyclopedia, p. 576., f. 576, në Google Books
  3. ^ a b c Nussbaum, "Utagawa-ryū" in p. 1018., f. 1018, në Google Books
  4. ^ a b Lubow, Arthur. "Everything But the Robots: A Kuniyoshi Retrospective Reveals the Roots of Manga," New York Magazine. 7 mars 2010.
  5. ^ Robinson (1961), p. 5
  6. ^ Johnson, Ken. "Epics and Erotica From a Grandfather of Anime", New York Times. 15 prill 2010.
  7. ^ "Yōshū Chikanobu [obituary]," Miyako Shimbun, No. 8847, October 2, 1912. p. 195.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]