Uurainen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uurainen
Uuraisten kunta
Komunë
noform
Uurainen Church
Stema_figura
Vendndodhja
Uurainen is located in Finlanda
Uurainen
Uurainen
Vendndodhja e Uurainen në Finlandë

Koordinatat: 62°30′V 25°26.2′L / 62.500°V 25.4367°L / 62.500; 25.4367

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Juha Valkama
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 372.26 [1] km2
Popullsia 3,645 [2] banorë
Dendësia 10.47 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.uurainen.fi

Uurainen (finlandisht: Uuraisten kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Komuna ka një popullsi prej 3,645 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 372.26 kilometra katrorë (143.73 sq mi) prej të cilës 4.22 km2 (9.35 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 10.47 banor për kilometër katror (27.1/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Uurainen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale