Vänersborg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vänersborg
Qytet
noform
Pamje nga sheshi në Vänersborg
Vendndodhja
Vänersborg is located in Suedia
Vänersborg
Vänersborg

Koordinatat: 58°22′50″V 12°19′30″L / 58.38056°V 12.32500°L / 58.38056; 12.32500

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Västergötland
Qarku Qarku Västra Götaland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.57 km2
Popullsia 21,699 banorë
Dendësia 1,876 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Koordinatat 58° 22′ 50″ Veri

12° 19′ 30″ Lindje

Vänersborg është qytet në provincën Västergötland, Suedi. Deri në vitin 1997, Vänersborg ka qenë pjesë e qarkut Älvsborg. Qytet ndodhet në jug të bregdetit të liqenit Vänern. Poeti suedezë Birger Sjöberg e quante qytetin si Parisi i vogël.