Jump to content

Växjö

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Växjö
Skeda:Växjö Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej89,710
{{{postal_code_type}}}
1342
Faqja zyrtarehttp://www.vaxjo.se/

Växjö është një qytet në krahinën SmålandSuedisë. Qyteti i ka 65 887 banorë.

Växjö është një qytet dhe vendin e Växjö Komunës, Provincen Kronoberg, Suedia me 65 887 banorë në vitin 2010. Ajo është qendra administrative, kulturore dhe industriale të Provinces Kronoberg. Për më tepër ajo është e peshkopale të parë të Dioqeza e Växjö. Ajo ka një popullsi prej rreth 60 887, nga një total prej 89.710 banorëve të komunës. qyteti është shtëpia e Linnaeus University.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kontrast me atë që u besohet një shekull më parë, nuk ka dëshmi të një rëndësie të veçantë para-kristiane të vendit.qendra pagane cultic e Värend mund të ketë qenë vendosur në Hov, një fshat aty afër.

Edhe pse qyteti ka qenë një Ipeshkvnore të parë që nga shekulli i 12-të, ajo nuk ka marrë statutin e saj qytetit deri në 1342, të lëshuar nga Magnus Eriksson. Gjatë Mesjetës Växjö nuk kishte shumë institucione të devotshëm. Një manastir françeskan është themeluar në vitin 1485. Nuk ishte një spital të Frymës së Shenjtë, përmendur së pari në 1318. Në shekullin e 14 Växjö mori shkollë e saj të parë, katedralskola Växjö, që ishte vizituar shumë. Nga 1643 ai ka marrë statusin e gjimnazit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Växjö qarkut është qyteti dhe qendra administrative, me administratën e qarkut, ligji, gjykata e ujit, dhe më shumë. Sektorin e arsimit të krijon shumë vende pune deri në dhe duke përfshirë edhe nivelin universitar.

Växjö është e vendosur në një pyll qarqe dhe për këtë arsye është normale që të pyjeve ka kohë që industritë kryesore në aspektin e biznesit këtu. Ndër të tjera, pronarët e pyjeve Jugore me bazë në qytet. Por gradualisht, si pozitë të fortë të industrisë pyjore i është zëvendësuar nga industri të tjera të tilla si makineritë dhe inxhinieri elektrike. Por Vaxjo është gjithashtu një qytet treg me shumë dyqane dhe supermarkete dhe zinxhirët e mëdha kanë depo të mëdha qendrore vetëm jashtë qytetit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]