Våler (Østfold)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Våler (kthjellim).


Våler
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Våler i Østfold
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Kjerstin Wøyen Funderud (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°28′V 10°55′L / 59.467°V 10.917°L / 59.467; 10.917 (Våler)Koordinatat: 59°28′V 10°55′L / 59.467°V 10.917°L / 59.467; 10.917 (Våler)
Sipërfaqja 257 km2
Popullsia 4.003 banorë 2004
Dendësia 15,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vålersokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1251
Våler i Østfold is located in Norvegjia
Våler i Østfold
Våler i Østfold
Våler – harta_foto
www.valer-of.kommune.no

Våler është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 257 km² dhe popullsi 4003 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Våler – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]