Værøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Værøy (kthjellim).


Værøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Værøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Sørland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Harald Adolfsen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 67°40′V 12°40′L / 67.667°V 12.667°L / 67.667; 12.667 (Værøy)Koordinatat: 67°40′V 12°40′L / 67.667°V 12.667°L / 67.667; 12.667 (Værøy)
Sipërfaqja 18 km2
Popullsia 743 banorë 2008
Dendësia 41,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Værøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1151
Vendndodhja
Sørland is located in Norvegjia
Sørland
Sørland
Værøy – harta_foto
www.varoy.kommune.no

Værøy është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 18 km² dhe popullsi 743 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Værøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]