Vëllezërit e Italisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vëllezërit e Italisë
Fratelli d'Italia
ShkurtesaFdI
Themelues
Themeluardhjetor 21, 2012; 10 vite më parë (2012-12-21)
Ndarë ngaForza Italia
SeliaVia della Scrofa 39, Romë
GazetaLa Voce del Patriota
Krahu i nxënësveAksioni Studentor
Aksioni Universitar
Krahu i të rinjveRinia Kombëtare
Anëtarësimi (2021)130,000[1]
Ideologjia
Krahu politikKrahu i djathtë deri e djathta ekstremeA[›]
Përkatësia kombëtareKoalicioni i qëndrës së djathtë
Përkatësia evropianePartia e Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë
Grupi i Parlamentit EvropianEPP (2014)
ECR (prej 2019)
Faqja zyrtare
fratelli-italia.it

^ A: FdI konsiderohet pjesë e të djathtës radikale,[2][3]një nënbashkësi e e djathta ekstreme e cila nuk e kundërshton demokracinë.[4][5][6] Partia është përshkruar si neo-fashiste nga disa akademikë,[7] ose se ka elemente në parti që janë të lidhur me lëvizjen neo-fashiste.[8]

Vëllezërit e Italisë ( italisht: Fratelli d'Italia , [a] FdI ) është një parti politike nacional-konservatore [9] [10] dhe populiste e krahut të djathtë [11] [12] [13] [14] në Itali, më e madhja e vendit pas zgjedhjeve të përgjithshme italiane të vitit 2022. [15] [16] Partia udhëhiqet nga Giorgia Meloni, [17] [18] Kryeministrja e tanishme e Italisë . [19] [20] Sipas vëzhguesve, FdI shënoi qeverinë e parë republikane të Italisë të udhëhequr nga e djathta politike dhe qeveria më e djathtë e vendit që nga Lufta e Dytë Botërore . [21] [22] [23]

Në dhjetor 2012, FdI u formua nga një ndarje e krahut të djathtë brenda partisë Populli i Lirisë (PdL). [24] Pjesa më e madhe e anëtarësisë së FdI-së (përfshirë Melonin, e cila ka udhëhequr partinë që nga viti 2014) dhe simboli i saj, flaka trengjyrëshe, [25] vijnë nga Aleanca Kombëtare post-fashiste (AN), e cila u krijua në 1995 dhe u shkri me PdL në vitin 2009. [26] AN ishte pasardhësja e Lëvizjes Sociale Italiane (MSI), një parti neofashiste aktive nga 1945 deri në 1995, [27] [28] pasardhëse e Partisë Nacional Fashiste (1921-1943) dhe Partisë Fashiste Republikane (1943-1945). ). [29] [29] [30] Megjithatë, partia është shtëpia e disa ish -kristiandemokratëve [31] [32] dhe gjysma e ministrave të saj nuk kanë qënë anëtarë të MSI. [33]

Sipas Melonit dhe anëtarëve kryesorë, FdI është një parti konservatore e rrymës. [34] [35] Akademikët dhe vëzhguesit e kanë përshkruar në mënyra të ndryshme si konservatore, [36] [37] nacional-konservatore, populiste e djathtë, social-konservatore, [38] nacionaliste, [39] [40] neofashiste, [7] [37] post-fashiste, [41] vendase [3] [42] dhe anti-emigracion . [11] [13] Partia mban një qendrim euroskeptik, [36] [43] ndërkohë që është në favor të atlantizmit . [36] [44] Ndërsa eurodeputetët e saj fillimisht ishin të lidhur me Grupin e Partisë Popullore Evropiane, partia që atëherë ka ndërruar përkatësi duke u bërë anëtare e Partisë së Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë, e cila drejtohet nga Meloni që nga viti 2020. [45] [46] FdI propozon një Evropë konfederale të kombeve në krahasim me një Evropë federale. [47] [48] [49]

 1. ^ "Sondaggi a picco? Adesso per la Lega anche i tesserati sono al palo. Invece Fratelli d'Italia cresce e rischia di mangiarsi Salvini a breve". La Notizia (në italisht). 6 prill 2021. Marrë më 15 gusht 2022.
 2. ^ Pirro, Andrea L. P.; Taggart, Paul (2021). "European populism before the pandemic: ideology, Euroscepticism, electoral performance, and government participation of 63 parties in 30 countries". Italian Political Science Review/Rivista Italiana di Scienza Politica. 51 (3): 281–304. doi:10.1017/ipo.2021.13. ISSN 0048-8402. S2CID 234854028. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Donà, Alessia (31 gusht 2022). "The rise of the Radical Right in Italy: the case of Fratelli d'Italia". Journal of Modern Italian Studies. 27 (5): 775–794. doi:10.1080/1354571X.2022.2113216. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Ivaldi, Gilles (2016). "A new course for the French radical right? The Front National and 'de-demonisation'". përmbledhur nga Akkerman, Tjitske; de Lange, Sarah L.; Rooduijn, Matthijs (red.). Radical Right-Wing Populist Parties in Western Europe: Into the Mainstream?. Routledge. fq. 225. ISBN 978-1-317-41978-5. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2021. Marrë më 6 korrik 2021 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Forchtner, Bernhard (shtator 2019). "Climate change and the far right". Wiley Interdisciplinary Reviews: Climate Change. 10 (5): e604. doi:10.1002/wcc.604. S2CID 202196807. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Forchtne, Bernhard (2020). The Far Right and the Environment: Politics, Discourse and Communication. Routledge. ISBN 978-1-351-10402-9. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2021. Marrë më 6 korrik 2021 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Mammone 2015; Benveniste, Campani & Lazaridis 2016, f. 36; Campani & Lazaridis 2016, f. 45; Kuhar & Paternotte 2017; Jones & Pilat 2020; Bosworth 2021.
 8. ^ Lowen, Mark (26 gusht 2022). "Giorgia Meloni: Far-right leader who's favourite to run Italy". BBC News. Marrë më 21 shtator 2022. 'Her party is not fascist,' he explains. 'Fascism means to get power and destroy the system. She won't do that and she couldn't. But there are wings in the party linked to the neo-fascist movement.' {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Papakostas & Pasamitros 2016.
 10. ^ Taube, Friedel (30 gusht 2018). "Women increasingly drawn to right-wing populist parties, study shows". Deutsche Welle. Marrë më 22 maj 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b "Berlusconi im Wahlkampf" [Berlusconi in the election campaign]. ZDF (në gjermanisht). 1 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 15 gusht 2022.
 12. ^ Rooduijn, Matthijs; van Kessel, Stijn; Froio, Caterina; Pirro, Andrea; de Lange, Sarah; Halikiopoulou, Daphne; Lewis, Paul; Mudde, Cas; Taggart, Paul (8 prill 2019). "The PopuList: An Overview of Populist, Far Right, Far Left and Eurosceptic Parties in Europe". The PopuList. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 5 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b Zulianello, Mattia (prill 2020). "Varieties of Populist Parties and Party Systems in Europe: From State-of-the-Art to the Application of a Novel Classification Scheme to 66 Parties in 33 Countries". Government and Opposition. 55 (2): 327–347. doi:10.1017/gov.2019.21. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Baldini, Gianfranco; Tronconi, Filippo; Angelucci, Davide (2023-01-10). "Yet Another Populist Party? Understanding the Rise of Brothers of Italy". South European Society and Politics: 1–21. doi:10.1080/13608746.2022.2159625. ISSN 1360-8746. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Winfield, Nicole (26 shtator 2022). "How a party of neo-fascist roots won big in Italy". AP News. Associated Press. Marrë më 30 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ D'Emilio, Frances; Winfield, Nicole; Zampano, Giada (27 shtator 2022). "First female premier poised to take helm of Italy government". AP News. Associated Press. Marrë më 30 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Kington, Tom (25 korrik 2022). "Hurdles ahead for Giorgia Meloni, the rightwinger who would rule Italy". The Times. Rome. Marrë më 1 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Kirby, Jen (24 shtator 2022). "The far right is having a moment in Europe. Actually, everywhere". Vox. Marrë më 5 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Far-right Meloni set to become Italy's first woman PM". France 24. Agence France-Presse. 21 tetor 2022. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2022. Marrë më 21 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Harlan, Chico; Pitrelli, Stefano (21 tetor 2022). "Meloni sworn in as Italy's first female prime minister". The Washington Post. ISSN 0190-8286. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2022. Marrë më 22 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Leali, Giorgio; Roberts, Hannah (25 shtator 2022). "Italy on track to elect most right-wing government since Mussolini". Politico. Marrë më 27 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Braithwaite, Sharon; DiDonato, Valentina; Fox, Kara; Mortensen, Antonia; Nadeau, Barbie Latza; Ruotolo, Nicola (26 shtator 2022). "Giorgia Meloni claims victory to become Italy's most far-right prime minister since Mussolini". CNN. Marrë më 26 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Italy election: Meloni says center-right bloc has 'clear' mandate". Deutsche Welle. 26 shtator 2022. Marrë më 26 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Roberts, Hannah (3 gusht 2022). "Italy confronts its fascist past as the right prepares for power". Politico Europe. Marrë më 11 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Roberts, Hannah (10 gusht 2022). "I'm not a fascist — I like the Tories, says Italy's far-right leader". Politico Europe. Marrë më 11 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Fratelli d'Italia riaccende la 'fiamma'. Nel nuovo logo i simboli di Msi e An" [Brothers of Italy rekindles the 'flame'. In the new logo, the symbols of Msi and An] (në italisht). TGcom24. 16 shkurt 2014. Marrë më 11 gusht 2022.
 27. ^ "Fratelli d'Italia: dova va la destra italiana" [Brothers of Italy: where the Italian right goes] (në italisht). I Mille. 24 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2014. Marrë më 10 gusht 2014.
 28. ^ Payne, Stanley G. (1 janar 2022). "Antifascist after Fascism". First Things (January 2022). Marrë më 28 shtator 2022. The Movimento Sociale Italiano, a significant minority party, once seemed the best candidate for neofascism, but moderated and mutated continuously to win votes. By the 1990s it had morphed into the Alleanza Nazionale, a relatively standard and anodyne center-right parliamentary group. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Carlo, Andrea (20 qershor 2022). "Could Giorgia Meloni become Italy's next prime minister?". Euronews. Marrë më 21 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Ciucci, Chiara (13 gusht 2022). "Dall'Msi a Fratelli d'Italia, passando per An e la svolta di Fiuggi: storia della fiamma tricolore nata con Almirante e arrivata fino a Meloni" [From MSI to Brothers of Italy, passing through An and the turning point of Fiuggi: the story of the tricolor flame born with Almirante and reaching Meloni]. Il Fatto Quotidiano (në italisht). Marrë më 14 gusht 2022.
 31. ^ Fraschilla, Antonio (26 gusht 2022). "La caccia al centro di Giorgia Meloni per nascondere la "matrice": la rete degli ex Dc in Fratelli d'Italia". L'Espresso (në italisht). Marrë më 1 shkurt 2023.
 32. ^ Rotondi, Gianfranco (10 gusht 2022). "Democristiani per Meloni. Rotondi spiega perché vota per Fratelli d'Italia". HuffPost (në italisht). Marrë më 1 shkurt 2023.
 33. ^ FdI is represented in the Meloni government by Prime Minister Meloni and nine ministers, five of whom were never MSI members: Carlo Nordio (a former prosecutor and a former Liberal), Guido Crosetto (a former Christian Democrat), Daniela Santanchè (who entered politics with AN), Raffaele Fitto (a former Christian Democrat) and Eugenia Roccella (a former Radical, more recently affiliated with Catholic movements).
 34. ^ "Italy's frontrunner party suspends candidate over Hitler praise". Reuters. 20 shtator 2022. Marrë më 24 dhjetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Amante, Angelo; Balmer, Crispian (25 shtator 2022). "Italy's right wing, led by Meloni, wins election, exit polls say". Reuters. Marrë më 24 dhjetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ a b c "European Election Watch: Italy". Center for Strategic and International Studies. 4 mars 2018. Marrë më 5 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ a b Ceccarini, Luigi; Newell, James L. (2019). "Introduction: The Paradoxical Election". përmbledhur nga Newell, James L.; Ceccarini, Luigi (red.). The Italian General Election of 2018: Italy in Uncharted Territory. Springer International Publishing. fq. 5. ISBN 978-3-03-013617-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Pirro, Andrea L.P. (2022). "Performing (during) the Coronavirus Crisis: The Italian Populist Radical Right between National Opposition and Subnational Government". Government and Opposition. Cambridge University Press: 1–17. doi:10.1017/gov.2022.28. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Johnson, Miles (5 qershor 2020). "Giorgia Meloni emerges as challenger to Salvini on Italian right". Financial Times. Marrë më 5 nëntor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Lavanga, Claudio; Smith, Alexander (11 gusht 2019). "Italy's Salvini calls for elections, raises possibility of far-right rule". NBC News. Marrë më 15 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Brothers of Italy, the far-right party on the cusp of power". France 24. Agence France-Press. 24 korrik 2022. Marrë më 25 korrik 2022. ... the post-fascist Brothers of Italy, looks set to do well in Italian elections on September 25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Kirby, Paul (26 shtator 2022). "Giorgia Meloni: Italy's far-right wins election and vows to govern for all". BBC News. Marrë më 21 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Bailo, Francesco (2020). Online Communities and Crowds in the Rise of the Five Star Movement (bot. e-book). Cham, Switzerland. fq. 102. doi:10.1007/978-3-030-45508-8. ISBN 978-3-030-45508-8. OCLC 1194944908. Marrë më 15 gusht 2022 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Vitale, Giovanna (25 mars 2022). "FdI, Giorgia l'atlantista: le metamorfosi di Meloni". La Repubblica (në italisht). Marrë më 6 tetor 2022.
 45. ^ Steven, Martin; Szczerbiak, Aleks (6 maj 2022). "Conservatism and 'Eurorealism' in the European Parliament: the European Conservatives and Reformists under the leadership of Poland's Law and Justice". European Politics and Society: 1–18. doi:10.1080/23745118.2022.2065725. ISSN 2374-5118. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Il segnale di Meloni alla stampa estera: 'Nessuna svolta autoritaria, la destra italiana ha consegnato il fascismo alla storia da decenni'" [Meloni's signal to the foreign press: 'No authoritarian turning point, the Italian right has consigned fascism to history for decades']. Il Fatto Quotidiano (në italisht). 10 gusht 2022. Marrë më 14 gusht 2022.
 47. ^ "UE, Meloni: Conservatori europei ribadiscono impegno per costruire Europa delle nazioni fondata su un modello confederale" [EU, Meloni: European conservatives reaffirm their commitment to build a Europe of nations based on a confederal model]. Giorgia Meloni (në italisht). 6 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2023. Marrë më 19 korrik 2022.
 48. ^ "Ue, Meloni: 'Vorrei un'Europa confederale'" [EU, Meloni: 'I would like a confederal Europe'] (në italisht). Agenzia Nazionale Stampa Associata. 6 korrik 2022. Marrë më 15 gusht 2022.
 49. ^ Sondel-Cedarmas, Joanna (2022). "Giorgia Meloni's New Europe: Europe of Sovereign Nations in the Brothers of Italy Party Manifestos". përmbledhur nga Berti, Francesco; Sondel-Cedarmas, Joanna (red.). The Right-Wing Critique of Europe. London: Taylor & Francis. doi:10.4324/9781003226123-8. ISBN 978-1-0005-2042-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>