Vërbjani (Radostushë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vërbjan
Врбјани
Fshat
noform
Vendndodhja
Vërbjan is located in Maqedonia e Veriut
Vërbjan
Vërbjan
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Mavrovë dhe Radostushë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Vërbjanas
Krahina etnografike-
gjeografike
Rekë e Epërme
Lartësia 893 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 41′ 1″ Veri

20° 37′ 57″ Lindje

Popullsia 625 banorë (2002)
Faqja Zyrtare fshati Vërbjan

Vërbjan edhe në dialektin Rekalisht vendore të shqipes: Vërbgjan, (maqedonisht: Врбјани/Vrbjani) ёshtё fshat nё komunën e Mavrovës dhe Radostushës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Vërbjan, nga ana e lindjes kufizon me fshatin Sencë (që i ndan lumi Radika), nga ana e jugut kufizon me fshatin Zheranicë, nga ana e perëndimit kufizon me bjeshkën e vogël të Vërbjanit -që prej asaj bjeshkë duket bjeshka e madhe Korabi, dhe nga ana e veriut kufizon me fshatrat: Tanushaj, Rimnicë, Nistrovë dhe Vallkavi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 625 banorë nga të cilët 622 ishin Shqiptarë dhe 3 tjetër.[1]Panorama nga fshati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]