Vaala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vaala
Komunë
noform
Mjegulla ngrihet nga lumi Oulujoki në Vaala
Stema_figura
Vendndodhja
Vaala is located in Finlanda
Vaala
Vaala
Vendndodhja e Vaala në Finlandë

Koordinatat: 64°33′V 26°50′L / 64.550°V 26.833°L / 64.550; 26.833

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Veriore
Kryetari i komunës Tytti Seppänen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,763.95 [1] km2
Popullsia 3,118 [2] banorë
Dendësia 2.39 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1954
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.vaala.fi

Vaala është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Ostrobothnias Veriore. Themeluar në vitin 1954 (pasardhëse e komunës Säräisniemi, e themeluar në vitin 1867), komuna ka një popullsi prej 3,118 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,763.95 kilometra katrorë (681.06 sq mi) prej të cilave 461.45 km2 (178.17 sq mi) janë uji [1]. Dendësia e popullsisë është 2.39 banorë për kilometër katror (6.2/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 3 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]