Valea Danului

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valea Danului
Komunë
Vendndodhja
Valea Danului is located in Rumania
Valea Danului
Valea Danului

Koordinatat: 45°11′0″V 24°39′0″L / 45.18333°V 24.65000°L / 45.18333; 24.65000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Argeş
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 31.36 [1] km2
Popullsia 3003 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Băniceşti, Bolculeşti, Borobăneşti, Valea Danului, Verneşti
Koordinatat 45° 11′ 0″ Veri

24° 39′ 0″ Lindje

Valea Danului është një komunë në qarkun ArgeşRumani. Ka një popullsi prej 3003 banorësh dhe sipërfaqe 31.36 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Băniceşti, Bolculeşti, Borobăneşti, Valea Danului, Verneşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)