Valentiniani II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valentinian II
White statue
Marble statue found in Aphrodisias, usually identified as Valentinian II[1]
U lind në371
Vdiq15 May 392 (aged 21)
Vienne, Viennensis, Western Roman Empire
ParardhësiValentinian I
PasardhësiEugenius and Theodosius I
Prindër

Valentiniani II (latinisht: Valentinianus; 371 – 15 maj 392) ishte një perandor romak në pjesën perëndimore të perandorisë romake midis viteve 375 dhe 392 pas Krishtit. Ai ishte në fillim bashkësundimtar i vogël i vëllait të tij, më pas u mënjanua nga një uzurpator dhe vetëm pas vitit 388 ishte sundimtar i vetëm, megjithëse me pushtete të kufizuara de fakto .

Djali i perandorit Valentinian I dhe i perandoreshës Justina, ai u ngrit në detyrën perandorake në moshën 4-vjeçare nga komandantët ushtarakë pas vdekjes së babait të tij. Deri në vitin 383, Valentiniani II mbeti një partner i vogël i gjysmëvëllait të tij më të madh Gratian në sundimin e perandorisë perëndimore, ndërsa Lindja u qeveris nga xhaxhai i tij Valens deri në vitin 378 dhe Theodosius I nga viti 379. Kur Gratiani u vra nga perandori uzurpator Magnus Maximus në 383, gjykata e Valentinianit në Milano u bë qendra e Italisë ku u zhvilluan disa debate fetare. Në vitin 387, Maksimi pushtoi Italinë, duke nxitur Valentinianin dhe familjen e tij të arratiseshin në Selanik, ku kërkuan me sukses ndihmën e Teodosit. Theodosius mundi Maximus në betejë dhe ri-instaloi Valentinian në Perëndim. Megjithatë, Valentinian shpejt e gjeti veten duke luftuar për t'u çliruar nga kontrolli i gjeneralit Arbogast . Në vitin 392, Valentinian u zbulua i varur në dhomën e tij në rrethana të panjohura.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valentiniani lindi nga perandori Valentinian I dhe gruaja e tij e dytë, Justina . Ai ishte gjysmëvëllai i djalit tjetër të Valentinianit, Gratianit, i cili kishte ndarë titullin perandorak me të atin që nga viti 367. Ai kishte tre motra: Galla, Grata dhe Justa. Plaku Valentinian vdiq në fushatën e Panonisë në vitin 375. As Gratian (atëherë në Trier ) dhe as xhaxhai i tij Valens (perandor për Lindjen) nuk u konsultuan nga komandantët e ushtrisë në vendngjarje. Në vend që thjesht ta pranonin Gratianin si pasardhësin e babait të tij, gjeneralët dhe zyrtarët kryesorë të Valentinianit I, duke përfshirë Merobaudes, Petronius Probus dhe Cerealis, xhaxhai i nënës së Valentinianit II dhe vëllai i Justinës, e vlerësuan <i id="mwKw">Valentinianin</i> katërvjeçar më 22 nëntor 375 në Aquincum. Ushtria dhe gjenerali i saj frank Merobaudes, mund të kenë qenë të shqetësuar për mungesën e aftësisë ushtarake të Gratianit dhe për të parandaluar një ndarje të ushtrisë, kështu që rriti një djalë që nuk do të aspironte menjëherë komandën ushtarake. [2] [3] Gjithashtu, ai mund të ketë dashur të parandalojë komandantët dhe zyrtarët më të suksesshëm ushtarakë, si Sebastiani dhe Konti Theodosius, të bëhen perandorë ose të fitojnë pushtet të pavarur, pasi Sebastiani u largua në një post të largët dhe Theodosius u ekzekutua brenda një viti i ngritjes së Valentinianit. [4]

Gratiani u detyrua të strehonte gjeneralët që mbështetën gjysmëvëllain e tij në mbretërinë e tij, megjithëse ai supozohet se kishte një dëshirë për edukimin e vëllait të tij. [5] Sipas Zosimus, Gratiani qeveriste provincat trans-alpine (përfshirë Galinë, Hispaninë dhe Britaninë ), ndërsa Italia, pjesë e Ilirikut dhe Afrika e Veriut ishin nën sundimin e Valentinianit. Megjithatë, Gratiani dhe oborri i tij ishin në thelb në krye të gjithë perandorisë perëndimore, duke përfshirë Ilirikun, dhe Valentiniani nuk nxori asnjë ligj dhe ishte i margjinalizuar në burimet tekstuale. [6] [7] [8] Në vitin 378, xhaxhai i tyre, perandori Valens, u vra në betejë me gotët në Adrianopojë dhe Gratiani ftoi gjeneralin Theodosius të bëhej perandor në Lindje . Si fëmijë, Valentiniani II ishte nën ndikimin pro- arian të nënës së tij, perandoreshës Justina, dhe oborrtarëve në Milano, një ndikim i kundërshtuar nga peshkopi Nicene i Milanos, Ambrose .

Valentiniani u përpoq të frenonte plaçkitjen e tempujve paganë në Romë . Të mbështetur nga ky udhëzim, senatorët paganë, të udhëhequr nga Aurelius Symmachus, prefekti i Romës, kërkuan në vitin 384 për rivendosjen e Altarit të Fitores në Shtëpinë e Senatit, i cili ishte hequr nga Gratiani në vitin 382. Valentiniani e refuzoi kërkesën dhe, duke vepruar kështu, hodhi poshtë traditat dhe ritualet e Romës pagane, të cilave iu drejtua Symmachus. Ndërsa Ambrose mori pjesë në fushatën kundër rivendosjes së Altarit të Fitores, [9] ai pranoi se ai nuk ishte shkaku i vendimit për të hequr altarin në radhë të parë. [10]

Në vitet 386-387, Maximus kaloi Alpet në luginën e lumit Po dhe kërcënoi Milanin. Valentiniani II dhe Justina ikën te Theodosi në Selanik . Ky i fundit arriti në një marrëveshje, të çimentuar nga martesa e tij me motrën e Valentinianit Galla, për të rivendosur perandorin e ri në Perëndim. Në vitin 388, Theodosius marshoi në perëndim dhe mundi Maksimin. Megjithëse ai duhej të emëronte perandor të dy djemtë e tij ( Arcadius në vitin 383, Honorius në 393), Theodosius e toleroi Valentinianin dhe e bëri atë një sundimtar vartës të tij. [11]

Pas humbjes së Maximus, Theodosius qëndroi në Milano deri në vitin 391. Valentiniani nuk mori pjesë në festimet triumfale të Teodosit mbi Maksimin. Valentiniani dhe oborri i tij u vendosën në Vienne në Gali, ndërsa Theodosius emëroi administratorët kryesorë në Perëndim dhe kishte prerë monedha, gjë që nënkuptonte kujdestarinë e tij mbi 17-vjeçarin. [11] Justina kishte vdekur tashmë dhe Viena ishte shumë larg ndikimit të Ambrose. Gjenerali i besuar i Theodosius, Frank Arbogast, u emërua magjistër militum për provincat perëndimore (bar Afrika) dhe kujdestar i Valentinianit. Duke vepruar në emër të Valentinianit, Arbogast në fakt ishte në varësi të Teodosit. [12] Ndërsa gjenerali bëri fushatë me sukses në Rhine, perandori i ri mbeti në Vjenë, në ndryshim nga babai i tij luftëtar dhe vëllai i tij më i madh, të cilët kishin bërë fushatë në moshën e tij. Dominimi i Arbogast mbi perandorin ishte i konsiderueshëm, dhe gjenerali madje vrau Harmoniun, një mik i Valentinianit i dyshuar për marrje ryshfeti, në prani të perandorit. [11]

Më 15 Maj 392, Valentinian u gjet i varur në rezidencën e tij në Vjenë. Arbogast tha se vdekja e perandorit ishte vetëvrasje. Megjithatë, shumë burime besojnë se Arbogasti e vrau atë me duart e tij, ose i pagoi Pretorianët. Zosimus shkrimi në fillim të shekullit VI nga Kostandinopoja, se Arbogast kishte vrarë Valentinianin;[13] autorët e lashtë janë të ndarë sipas mendimeve të tyre. Disa studiues modernë priren drejt vetëvrasjes.[14]  Lavdërimi i Ambrozit është burimi i vetëm bashkëkohor perëndimor për vdekjen e Valentinianit.[15] Është e paqartë në çështjen e vdekjes së perandorit, gjë që nuk është për t'u habitur, pasi Ambrosi e përfaqëson atë si një model të virtytit të krishterë. Vetëvrasja, jo vrasja, do ta bënte peshkopin të shpërqëndrohej në këtë pyetje kyçe.[16]

Trupi i perandorit të ri u përcoll me ceremoni në Milano për varrim nga Ambrose, i vajtuar nga motrat e tij Justa dhe Grata. Ai u shtri në një sarkofag porfiri pranë vëllait të tij Gratian, me shumë mundësi në kapelën e Sant Aquilinos ngjitur në San Lorenzo . [lower-alpha 1] Ai u hyjnizua me Latin: Divae Memoriae Valentinianus . [17]

Vetë Valentiniani duket se nuk kishte ushtruar asnjë autoritet të vërtetë dhe ishte një figurë për interesa të ndryshme të fuqishme: nënën e tij, bashkëperandorët e tij dhe gjeneralët e fuqishëm. Që nga kriza e shekullit të tretë, perandoria ishte sunduar nga gjeneralë të fuqishëm, një situatë e zyrtarizuar nga Diokleciani dhe sistemi i tij kolegjial, i cili u shemb një vit pas abdikimit të tij në vitin 305. Kostandini I dhe djemtë e tij, figura të forta ushtarake, rivendosën praktikën e trashëgimisë trashëgimore, një sistem që Valentiniani I vazhdoi ta ruante. Një e metë e dukshme në këto dy kërkesa konkurruese erdhi në mbretërimin e Valentinianit II, një fëmijë. [18] Mbretërimi i tij ishte një pararojë e shekullit të pestë, kur fëmijët ose jo-entitetet, që mbretëronin si perandorë, kontrolloheshin nga gjeneralë dhe zyrtarë të fuqishëm në Perëndim dhe në Lindje deri në mesin e shekullit. 

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Stirling, Lea (2005). The Learned Collector: Mythological Statuettes and Classical Taste in Late Antique Gaul. University of Michigan Press. fq. 128. ISBN 9780472114337. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Valentinian II, Roman emperors {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 3. ^ Curran 1998.
 4. ^ McEvoy, Meaghan (2013) Child Emperor Rule in the Late Roman West, A.D. 367–455.
 5. ^ Ammianus Marcellinus Res Gestae XXX 10.6
 6. ^ Errington, R.M. "The Accession of Theodosius I." Klio 78 (1996) pp. 440–442
 7. ^ Mcevoy, Child Emperor Rule, pp. 61–64
 8. ^ Lenski, Noel Emmanuel (2002). Failure of empire: Valens and the Roman state in the fourth century A.D. University of California Press. fq. 357–361. ISBN 978-0-520-23332-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Ambrose, Epistolae 17–18
 10. ^ Ambrose Epistolae 57.2
 11. ^ a b c Croke 1976.
 12. ^ Williams & Friell 1994.
 13. ^ Historia nova, IV. 53 which relies heavily on the history by the pagan Eunapius
 14. ^ Croke 1976; Hebblewhite 2020.
 15. ^ De obitu Valentiniani consolatio
 16. ^ of Milan, Ambrose (2005), Political Letters and Speeches, JHWG Liebeschuetz, tr, Liverpool University Press, fq. 359 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Kienast, Dietmar (2017). "Valentinianus II". Römische Kaisertabelle: Grundzüge einer römischen Kaiserchronologie. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft. fq. 321–322. ISBN 978-3-534-26724-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Williams & Friell.