Valeria Marini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valeria Marini


Valeria Virginia Laura Marini (Romë, 14 maj 1967) është aktore, këngëtare kabareje, stiliste dhe producente filmi dhe italiane. Ajo e arriti suksesin në fillim të viteve nëntëdhjetë në sajë të pjesëmarrjes si prima donna në shfaqje të ndryshme si "Bagaglino", duke qëndruar atje për disa sezone dhe përsëri gjatë viteve si aktore luan dhe në filma e televizion. Gjatë karrierës së saj Valeria ka punuar edhe në varietete të ndryshme televizive, të tilla si "Scherzi a parte" dhe "I raccomandati" , ndërsa në vitin 2005 së bashku me televizionin dhe filmin përfshin edhe një karrierë si stiliste. E konsideruar si seks simbol i viteve nëntëdhjetë dhe mijëvjeçarit , në sajë të formave të saj provokative, ka realizuar disa kalendarë dhe tituj revistash me thashetheme gjithashtu, në mënyrë të veçantë për marrëdhëniet e saj romantike me Vittorio Cecchi Gori.


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Attrice[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • It's Ok Miodio, Diana Giordano (2008)