Vallès Occidental

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vallès Occidental
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Sin bandera.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Barcelona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Sabadell and Terrassa
Komuna më e madhe Sabadell
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 585.2 km2
Popullsia 715181 banorë (2002)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Vallès Occidental është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 715181 banorë (2002), dhe një sipërfaqe prej 585.2 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barberà del Vallès, Castellar del Vallès, Castellbisbal, Cerdanyola del Vallès, Gallifa, Matadepera, Montcada i Reixac, Palau-solità i Plegamans, Polinyà, Rellinars, Ripollet, Rubí, Sabadell, Sant Cugat del Vallès, Sant Llorenç Savall, Sant Quirze del Vallès, Santa Perpètua de Mogoda, Sentmenat, Terrassa, Ullastrell, Vacarisses, Viladecavalls

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]