Valon Berisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valon Berisha
FC Red Bull Salzburg gegen RSC Anderlecht (Testspiel 7. Juli 2017) 14.jpg
Valoni në klubin Red Bull Salzburg më 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëValon Berisha
Data e lindjes7 shkurt 1993
Vendi i lindjesMalmö, Suedi
Gjatësia1,78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualRed Bull Salzburg
Numri14
Karriera në rini
1998–2009Egersund
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2009Egersund31(11)
2010–2012Viking56(4)
2012–Red Bull Salzburg128(25)
Ekipi kombëtar
2012–2016Norvegjia19(1)
2016–Kosova0(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Valon Berisha (lindi më 7 shkurt 1993) është futbollist shqiptarë i cili luan si mesfushor në skuadrën austriake Red Bull Salzburg. Më parë ka luajtur në skuadrat Egersund dhe Viking në Norvegji.

Familja e Valonit është shqiptare dhe janë larguar nga Kosova para se ai të lindte. Ai e ka një vëlla me emrin Veton i cili luan në skuadrën gjermane Greuther Fürth. Valoni ka luajtur më së shumti në kombëtaren norvegjeze, por kur Kosova u bë anëtare e FIFA-së, ai vendosi dhe zgjodhi që të luajë në përfaqësuesen kosovare.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]