Valpurga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saint Walpurga
Pikturë nga Meister von Meßkirch, rreth 1535–40.
Lindurrreth vitit 710
Devon
Vdekur25 shkurt 777 ose 779
Heidenheim (Mittelfranken)
Nderuar nëKisha Katolike
Kishat Luterane
Kisha Ortodokse
Festa1 maj
PatronazhiEichstätt, Antwerp, Zutphen dhe qyteze tjera

Shën Walpurga (Anglishtja e vjetër: Wealdburg, Latinisht: Valpurga, Walpurga, Walpurgis, Suedisht: Valborg; rreth vitit 70 e.r - 25 shkurt 777 ose 779), ishte një misionare anglo-saksonePerandorinë Franke. Ajo u kanonizua më 1 maj rreth vitit 870 nga Papa Adrian II. Nata e Shën Walpurgis (Sankt Walpurgisnacht) është emri për pragun e festës së saj në periudhën mesjetare, që përkoi me Ditën e Majit; festa e saj nuk festohet më atë ditë, por emri përdoret akoma për Natën e Majit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walpurga lindi në qarkun Devon, Angli, në një familje aristokrate vendase. Ajo ishte vajza e Shën Rikard Pelegrinit, një nënkryetar i Saksonëve Perëndimorë dhe i Shën Wuna të Wessex, dhe kishte dy vëllezër, Shën Willibald dhe Shën Winibald.[1]

Karriera fetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walpurga vdiq më 25 shkurt 777 ose 779 (të dhënat janë të paqarta) dhe u varros në Heidenheim; dita mban emrin e saj në kalendarin e kishës katolike. Në vitin 870, eshtrat e Walpurga u transferuan në Eichstätt. Në Finlandë, Suedi dhe Bavari, festa e saj përkujton transferimin e relikteve të saj më 1 maj.

Patronazhi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Walpurga është patronazhe e Eichstätt dhe Weilburg, Gjermani; Oudenaarde, Veurne, Antwerp, Belgjikë; Tiel (i rrënuar), Groningen (i rrënuar), Arnhem dhe Zutphen, Holandë; dhe ajo thirret si mbrojtëse e veçantë kundër hidrofobisë, në stuhi, dhe gjithashtu nga marinarët.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]