Jump to content

Vanadzor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vanadzor
Վանաձոր
Qytet
Kolazh me pamje nga Vanadzori
Kolazh me pamje nga Vanadzori
Popullsia
 • Gjithsej82.800
{{{postal_code_type}}}
2001-2024
Targat36
Faqja zyrtarevanadzor.am

Vanadzor (Armenisht: Վանաձոր) është qyteti i tretë më i madh në Armeni. Ndodhet 118 kilometra në veri të Jerevanit dhe 64 kilometra në lindje të Gyumrit. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 82,800 banorë. Gjatë kohës së Perandorisë Ruse, qyteti ishte i njohur si Gharakilisa (Karakilisa). Pas Bashkimit Sovjetik, qyteti u riemërua Kirovakan. Pas pavarësisë së Armenisë më 1992, qyteti emërua Vanadzor.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vanadzor ndodhet në luginën e Lumit Pambak. Qyteti është i rrethuar me male me mbi 2,500 metra lartësi.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura mesatare në dimër është −4.2 °C, ndërsa në verë arrinë deri në 20 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]