Vanadzor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vanadzor
Armenisht : Վանաձոր
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Vanadzori
Vendndodhja
Vanadzor is located in Armenia
Vanadzor
Vanadzor

Koordinatat: 40°48′46″V 44°29′18″L / 40.81278°V 44.48833°L / 40.81278; 44.48833

Administrimi
Shteti Flamuri Armenia
Provinca Lori
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 25 km2
Lartësia 1,350 m (m.n.d.)
Popullsia 82,800 banorë
Dendësia 4,296 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC+4)
Kodi Postal 2001-2024
Prefiksi +374 (322)
Targa 36
Koordinatat 40° 48′ 46″ Veri

44° 29′ 18″ Lindje

Faqja Zyrtare vanadzor.am

Vanadzor (Armenisht: Վանաձոր) është qyteti i tretë më i madh në Armeni. Ndodhet 118 kilometra në veri të Jerevanit dhe 64 kilometra në lindje të Gyumrit. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 82,800 banorë. Gjatë kohës së Perandorisë Ruse, qyteti ishte i njohur si Gharakilisa (Karakilisa). Pas Bashkimit Sovjetik, qyteti u riemërua Kirovakan. Pas pavarësisë së Armenisë më 1992, qyteti emërua Vanadzor.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vanadzor ndodhet në luginën e Lumit Pambak. Qyteti është i rrethuar me male me mbi 2,500 metra lartësi.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura mesatare në dimër është −4.2 °C, ndërsa në verë arrinë deri në 20 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]