Vano Merabishvili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vano Merabishvili

Ivane "Vano" Merabishvili (Gjeorgjisht: ივანე "ვანო" მერაბიშვილი; lindur më 15 prill 1968) është një politikan gjeorgjian dhe ish-kryeministër i Gjeorgjisë nga 4 korriku deri më 25 tetor 2012. Një ish-aktivist i OJQ-ve, ai u përfshi drejtpërdrejt në politikën e Gjeorgjisë në 1999 dhe doli si një nga anëtarët më me ndikim të qeverisë pas Revolucionit të Trëndafilave 2003, veçanërisht si Ministri i Punëve të Brendshme të Gjeorgjisë (18 dhjetor 2004 - 4 korrik 2012)

Qendrimi kundrejt shqiptarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]