Vasil Tole

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vasil S. Tole)
Jump to navigation Jump to search
Vasil Tole.jpg

Vasil S. Tole (22 nëntor 1963, Përmet) është kompozitor dhe etnomuzikolog, anëtar i Akademisë së Shkencave të Republikës së Shqipërisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollën e mesme e ka kryer për violinë, në vitet 1978-1982 në shkollën artistike “Tefta Tashko Koço” në Korçë. Në periudhën 1983-1987 kryen studimet në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë, në degën e kompozicionit dhe pas diplomimit deri më 1991, punon në Shtëpinë e Kulturës "Naim Frashëri" të qytetit të Përmetit. Prej vitit 1991 është pedagog i kompozicionit dhe i folklorit muzikor shqiptar në Fakultetin e Muzikës në Universitetin e Arteve në Tiranë.

Më 1994 mbron disertacionin për gradën e Doktorit të Shkencave Etnomuzikore me temë “Aspekte historike në evolucionin e muzikës popullore instrumentale të Shqipërisë së Jugut”. Në vitin 1994-1995 kryen specializimin pasuniversitar për kompozicion në Folkwang Hochschule në Essen të Gjermanisë nën drejtimin e Prof. Wolfgang Hufschmidt-it dhe, më 1996, bën studime të postdoktoranturës pranë Universitetit të Athinës. Në vitin 2000 fiton titullin e Mjeshtrit të Kerkimeve, barazvlerës i Profesorit të Asociuar.

Është autor i këtyre librave: “Muzika dhe Letërsia”, Onufri (1997); “Sazet, muzika me saze e Shqipërisë së Jugut” + C.D, Teknotrade (1998); “Folklori muzikor-polifonia shqiptare” vëllimi I, Sh.B.L.U. (1999); “Folklori muzikor-strukturë dhe analizë”, Sh.B.L.U. (2000); si dhe i shumë artikujve në shtypin periodik dhe atë artistiko-shkencor.

Ka marrë pjesë në kongrese, simpoziume dhe veprimtari të tjera mbi muzikën në vende të ndryshme si në Hollandë, Francë, Itali, Austri, Greqi, etj.

Krijimtaria e tij muzikore përfshin atë simfonike, muzikën e dhomës dhe për instrumente solo, të performuara edhe në vende të tjera veç Shqipërisë, në Itali, Gjermani, Austri, Bullgari, Greqi e të tjera.

Ka fituar mjaft çmime, përfshirë atë të Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve për kompozitorin e ri më të mirë (1990), çmime në festivalet “Ditët e Muzikës së Re Shqiptare” (1993,1994,1995,1997), në “Festivalin e Romancave Shqiptare” (1996, 1999), apo çmimin e Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sporteve për baletin me një akt (1998).

Është anëtar i kryesisë së Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve (2000), anëtar i “Albautorit” (1992), bashkëthemelues i shoqërisë artistike “Elena Gjika” në Përmet (1990), bashkëthemelues i shoqatës së “Muzikës së re” (1993), themelues i seksionit shqiptar të shoqatës bibliografike botërore Literatura e Abstrakteve Muzikore RILM me qendër në Nju Jork (1995), bashkëthemelues dhe anëtar i kryesisë së seksionit shqiptar të Këshillit Ndërkombëtar të Organizatave të Festivaleve Folklorike CIOFF, president i Këshillit të Muzikës Shqiptare dhe si i tillë, anëtar i Këshillit Ndërkombëtar të Muzikës pranë UNESCO-s, anëtar i shoqatës gjermane për të drejtat autoriale të muzikës GEMA që prej 1997-ës, anëtar i SEM-it (1999) në Sh.B.A.,

Organizatës Ndërkombëtare për Artet Popullore IOV në Austri, Shoqatës për Etnomuzikologji SEM në Indiana të Shteteve të Bashkuara, si dhe për dy vjet, nga 1997-a në 1999 drejtor i Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranë.

Veprat muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Opera:
 • EUMENIDES”, për solist, kor, recitues, valltare dhe orkester . - {2004}
Veprat për Orkestër:
 • “Eumenides”, për solist, korr dhe orkestër të madhe - {2001}
 • “Suita” me tema popullore greke, I, II - {2000}
 • “A Psalmodie bono”, për orkestër harqesh. (Interpreton orkestra e muzikes se re AMRA, Tirane.) - {1999}
 • “Trias” për flaut dhe orkestër simfonike - {1996}
 • “Genotip” për orkestër të madhe - {1996}
 • “Rend, rend or Marathonomak” - {1991}
 • “Koncert” - {1990}
 • “Kontrast”, variacion simfonik. - {1989}
 • “Poemë simfonike” - {1987}
 • “Suitë” me 4 kohë. - {1986}
Muzikë dhome:
 • “Dikotomi” për kuintet fryme. (Fl, Ob, Cl in b, Horn, Fagot). - {2000}
 • “Hoax” për V.cello solo. - {1999}
 • “Ep-event” për violinë, violë dhe v.cello. - {1997}
 • “Shatra-Patra” për 3 daulle. - {1997}
 • “W” in memoriam, për Cl, violinë, violonçel, piano dhe perkusion I,II,III. - {1995}
 • “DdA”, kuartet harqesh. (Interpreton kuarteti i Akademise se Arteve, Tirane.) - {1995}
 • “Avaz II” për 3 Viola, 5 Violina, 2 Fl, Cl, Drum I,II. (Interpreton orkestra kontemporane e Sofies, Bullgari.) - {1994}
 • “Avaz” për kuartet fagotësh. - {1994}
 • “Pheromones” për Fl, Cl, V.cello dhe Piano. - {1993}
 • “Epitaf dhe Britmë”, për kuartet harqesh, Fl, Cl, Fagot dhe Piano. (Interpreton ansambli kontemporan i Akademise se Arteve, Tirane.) - {1993}
 • “Metamorfozë” për 24 instrumentistë harqesh. - {1992}
 • “Pesë skica” për kuartet harqesh. - {1991}
 • “Rondo” për orkestër harqesh. - {1988}
Piano:
 • “R.I.P”. (“Rest in Peace”) - {1997}
 • “88”. - {1994}
 • “Age of Cage”. - {1993}
 • “Portret simbolik dhe vdekja e tij”. - {1992}
 • “Rondo”. - {1988}
Violinë dhe Piano:
 • Suitë me 6 kohë.- {1990}
 • Sonatë me 3 kohë.- {1988}
Klarinetë dhe Piano
Zëra Solo
 • “Iso-Gjëma”, për 16 zëra vajzash. - {1995}
dhe Piano:
 • “Lundërtarët e vjetër”, për sop dhe piano. Poezia Arian Leka. - (2001)
 • “Përjetësia”, për bariton dhe piano. Poezia nga Lasgush Poradeci. - (2000)
 • “Ç’u mbush mali” për korr vajzash dhe piano. Poezia nga Lasgush Poradeci. - (2000)
 • “Erë e borzilokut” për soprano, v.ni, v.c dhe piano. Poezia popullore. - (1999)
 • “Këngëzë” për soprano dhe piano. Poezia popullore - (1998)
 • “Sarajevaljum” për bariton dhe piano. Poezia Ervin Hatibi. - (1996)
 • “Bizantine”, për bas dhe piano. - (1994)
 • “Kosova”, për bas dhe piano. Poezia Ali Podrimja - (1989)
 • “Këngët e Jutbinës”. Cikël romancash për bariton, tenor dhe piano. - (1987)
Veprat muzikore në C.D.
 • Tek C.D-“Sazet…”, vepra “Epitaf dhe britmë” për ansambël, nr. 22. Publikuar nga TEKNOTRADE. Tiranë 1998.
 • Tek C.D-“Memus disco 2”, vepra “Trias” për flaut dhe orkestër, nr.4, CD/2. Publikuar nga Regione Siciliana, Itali 1997.
Libra:

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.