Vasily Perov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Potreti i Vasily Perovit në vitin 1851

Vasily Grigorevich Perov (Rusisht: Васи́лий Григо́рьевич Перо́в) lindi më 2 janar 1834 (21 dhjetor 1833 sipas vitit të vjetër) në Tobolsk dhe vdiq më 10 qershor (29 maj) 1882 në fshatin Kuzminki nga tuberkulozi. Ai ishte piktor rus dhe një nga antarët e grupit Peredvizhniki.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]