Vazgen I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shenjtëria e Tij

Shenjtëria e Tij Levon Garabed Baljian/Vazken I
U lind në20 shtator, 1908
Vdiq
Etchmiadzin, Armenia
ProfesioniPatriark Suprem
Gjatë takimit të të Krishterëve të Armenisë dhe Georgia, Yerevan, tetor 1972.

Vazgen I' (gjithashtu Vazken I i Bukureshtit, armenisht: Վազգէն Ա Բուխարեստցի, i lindur Levon Garabed Baljian' ; 20 shtator 1908-gusht 18, 1994)[1] ishte e Catholicos i Kishës Apostolike Armene mes viteve 1955 dhe 1994, në një nga ato që mbretëruan më gjatë në Catholicoi Armene. I lindur në Rumani, ai filloi karrierën e tij si filozof, përpara se të bëhej Doktor i Teologjisë dhe anëtar i klerit vendas Armen. Lideri i hierarkisë së Kishës Apostolike Armene në Rumani, ai u bë Catholicos gjatë viteve 1950, duke lëvizur në Bashkimin Sovjetik dhe me banim në RSS Armene . Vazgen I udhëheqi Kishën Armene gjatë shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, dhe ishte Catholicosi i parë në Armeninëe pavarur.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazgen ka lindur në Bukuresht në një familje që i përkiste bashkësisë Armene-Rumune. Babai i tij ishte këpucar dhe nëna e tij ishte mësuese. Levon Baljian(i riu) fillimisht ai nuk ndoqi Kishën si një profesion, por u diplomua në Universitetin e Bukureshtit Fakultetin e Filozofisë dhe Letërsisë. Pas diplomimit, ai u bë filozof dhe botoi nje seri artikujsh shkencore.

Interesat e tij filluan të zhvendoseshin nga filozofia në teologji, Baljian studioi Apostolikën e Teologjisë dhe Hyjninë Armene në Athinë, Greqi. Ai përfundimisht fitoi titullin e vardapet , një gradë kishtar për predikuesit e mësuar dhe mësuesit në Kishën Apostolike Armene afërsisht ekuivalente me marrjen e një doktoraturë në teologji. Në vitet 1940, ai u bë peshkop, dhe pastaj arajnord (udhëheqës) i Kishës Apostolike Armene në Rumani.

Rritja e tij nëpër hierarkinë e Kishës arriti kulmin në 1955 kur ai u zgjodh Catholicos, duke u bërë një nga Catholicoi më të rinj në historinë e Kishës Apostolike Armene. Ai do të mbretëronte deri në vdekjen e tij në vitin 1994. Gjatë kohës së tij të gjatë si Catholicos, ai arriti të pohojnë disa pavarësinë për kishën e tij ndaj totalitarizmit, sundimit sovjetik në Armeninë SSR, dhe jetoi për të parë lirinë fetare rivendosur nën qeverinë kombëtare Armenisiane në 1991.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Vazgen I". Encyclopaedia Britannica. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)