Vedat Ademi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Vedat Ademi, këngëtar i muzikës argëtuese, shqiptar nga Ballkani.

Vedati është bërë i njohur për publikun e gjërë shqiptar nëpërmjet këngëve të emitura nëpër mjetet publike të informimit. Kryesisht bënë intepretimin e këngëve nga repertoari i muzikës argëtuese të lehtë. Është pasurues i festivale të muzikës shqipe. Ndër këngët më të popullarizuara të tij janë dhe: "Yjet s'bijen shpeshë"[1], "Mallë që djegë"[2], si dhe së fundi (2011) kënga që mban titullin "Emrin tim"[3].

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Amza: Tekste shqip, Yjet s'bijen shpeshë
  2. ^ Amza: Tekste shqip, Mallë që djegë
  3. ^ Amza: Tekste shqip, Emrin tim