Vela Luka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Vela Luka
—  Qytet  —
Vela Luka is located in Kroacia
Vela Luka
Vela Luka
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Dubrovnik-Neretva
Statistika dhe Territori
Koordinatat 42.96°0′0″V 16.72°0′0″L / 42.96000°V 16.72000°L / 42.96000; 16.72000 (Vela Luka)Koordinatat: 42.96°0′0″V 16.72°0′0″L / 42.96000°V 16.72000°L / 42.96000; 16.72000 (Vela Luka)
Popullsia 4.089 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Vela Luka (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Dubrovnik-NeretvaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 4089 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 4114 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 4380 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.61%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Dubrovnik-Neretva