Vendi i luleshtrydheve (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bergman gjatë xhirmeve të filmit.

Vendi i luleshtrydheve (suedisht: Smultronstället) është një film i vitit 1957, nga regjizori Ingmar Bergman. Fitues i shumë çmimeve internacionale si Ariu i Artë nga Festivali i Berlinit, kandidatura për Oskar si skenari më i mirë origjinal, Shiriti i argjendëItali, dhe shumë çmime të tjera nga Norvegjia dhe Suedia.