Vera Farmiga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vera Farmiga
Farmiga ne vitin 2018 ne Festivalin e Filmit ne San Diego, California
U lind në
Vera Ann Farmiga

(1973-08-06) 6 gusht 1973 (50 vjeç)
Clifton, New Jersey, Amerike
KombësiaAmerikane
ArsimiSyracuse University
Profesioni
  • Aktore
  • regjisore
  • producente
Vepra të shquara
Full list
Bashkëshorti/ja
Sebastian Roché (1997-2004)

Renn Hawkey (2008)

Fëmijë2
Të afërmTaissa Farmiga (motra) Adriana Farmiga (kusheria)
ÇmimetFull list

Vera Ann Farmiga (/fɑːrˈmiːɡə/ far-MEEG-ə; lindur më 6 Gusht 1973) është një aktore Amerikane. Ajo filloi karrierën e saj profesionale të aktrimit në skenë në produksionin origjinal të Broadway të Taking Sides (1996). Ajo bëri debutimin e saj në televizion në serialin aventureske fantastike të Fox Roar (1997), dhe debutimin e saj në filmin artistik në filmin dramatik-thriller Return to Paradise (1998). Zbulimi i Farmigës erdhi në vitin 2004 me rolin e saj kryesor si një e varur nga droga në dramën Down to the Bone. Ajo mori vlerësime të mëtejshme për filmin dramatik Nothing But the Truth (2008) dhe fitoi vlerësimin e kritikëve për luajtjen në komedinë-dramë të vitit 2009 Up in the Air, për të cilën u nominua për Çmimin e Akademisë Oskar për Aktoren më të Mirë dytësore.

Farmiga bëri debutimin e saj regjisorial në vitin 2011 me filmin dramatik të mirënjohur Higher Ground, në të cilin ajo gjithashtu pati një rol kryesor. Më pas ajo u bë e njohur për portretizimin e hetuesit paranormale Lorraine Warren në filmat e Conjuring Universe The Conjuring (2013), The Conjuring 2 (2016), Annabelle Comes Home (2019) dhe The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021). Ajo gjithashtu pati role kryesore në thrillerin politik Kandidati Mançurian (2004), dramën kriminale The Departed (2006), dramën historike Djaloshi me pizhame me vija (2008), thrillerin fantastiko-shkencor Kodi Burim (2011), aksion thriller Safe House (2012), drama ligjore The Judge (2014), drama biografike The Front Runner (2018), filmi përbindësh Godzilla: King of the Monsters (2019) dhe shfaqja e superheronjve Hawkeye (2021).

Nga viti 2013 deri në 2017, Farmiga luajti si Norma Louise Bates në serialin dramatik A&E Bates Motel, i cili i dha asaj një nominim për çmimin Primetime Emmy.