Vera e dedikuar për destilim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vera e dedikuar për destilim është prodhimi i cili ka një fortësi aktuale alkoolike në njësi vëllimore prej së paku 18% dhe jo më shumë se 24%, fitohet ekskluzivisht si shtesë në verë dhe që nuk përmban sheqer të tepërt të një prodhimi të parafinuar që rrjedh nga destilimi i verës dhe që ka fuqi aktuale alkoolike maksimale prej 86% në njësi vëllimore dhe acididet maksimal avullues prej 1,5 gram/litër, e shprehur si acid acetik.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LIGJI PËR VERËRAT Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar 29 shtator 2007 tek Wayback Machine