Vereeniging

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vereeniging
Qytet
Motoja Per Pacem Ad Industriam
(Prej paqes në industri)
noform
Kisha e Reformuar Holandeze
Vendndodhja
Vereeniging is located in Afrika Jugore
Vereeniging
Vereeniging

Koordinatat: 26°40′25″J 27°55′55″L / 26.67361°J 27.93194°L / -26.67361; 27.93194

Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca Gauteng
Komuna Emfuleni
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 177,84 km2
Lartësia 1,470 m (m.n.d.)
Popullsia 95,840 banorë
Dendësia 539 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1892
Kodi Postal 1930 (rruga)
1939 (kuti postare)
Prefiksi 016
Koordinatat 26° 40′ 25″ Jug

27° 55′ 55″ Lindje

Vereeniging është qytet në pjesën jugore të provincës Gauteng. Qyteti është një nga qendrat kryesore të prodhimit industrial në Afrikën e Jugut.

Gjuha që mbizotëron në Vereeniging është afrikanishtja, pastaj anglishtja dhe sesotishtja.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala Vereeniging rrjedh nga fjala holandeze që do të thotë "shoqatë" ose "bashkim".

Krimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat e fundit të krimit në Vereeniging në shtator të vitit 2010 treguan rezultatet e mposhtëm:

Lloji i krimit 2008/2009 2009/2010
Vjedhje në lokale të pabanuar 302 348
Vjedhje në lokale të banuar 505 797
Vjedhje të motorave të veturave dhe motorçikletave 586 609
Vjedhje të veturave 48 77
Vjedhje të kamionave 31 37

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Frederik Willem de Klerk ishte i pari i cili u zgjodh në parlamentin e Afrikës së Jugut në vitin 1969 si anëtar i Vereeniging.
  • Bles Bridges, këngëtar, qëndroi në Vereeniging deri në vdekjen e tij më 2000.
  • Leon Schuster, këngëtar dhe aktor i cili lindi në Vereeniging.