Jump to content

Veri-Hapi-i-Kalesë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nord-Pas-de-Calais
Location of Nord-Pas-de-Calais
Popullsia
 • Gjithsej4 042 015
Faqja zyrtarenordpasdecalais.fr

Nord-Pas-de-Calais (shqiptimi frëngjisht[nɔʁ pa d(ə) ka.lɛ]  ( dëgjoni); Holandisht: Noord-Nauw van Calais), është një rajon administrativ i Francës, kufizohet në verilindje me Belgjikën dhe në jug nga rajoni i Pikardisë. Rajoni përbëhet nga dy departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Lille. Me 326 banorë/km2, rajoni Nord-Pas-de-Calais radhitet në listen e rajoneve të Evropës me popullsi të dendur të madhe.

Deri në fund të shekullit të njëzetë, rajoni quhej « Nord ». Rajoni ishte dikur pjesë e Vendeve të Ulëta jugore dhe Vendeve të Ulëta spanjolle zona u bë pjesë e Francës në vitin 1713.
Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]