Verona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Verona
Qytet
Vendndodhja
Verona is located in Itali
Verona
Verona

Koordinatat: 45°26′17.37″V 10°59′37.47″L / 45.4381583°V 10.9937417°L / 45.4381583; 10.9937417

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Veneto
Provinca Provinca e Veronës
Kryetari i Bashkisë Federico Sboarina
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 198,92 km2
Lartësia 59 m (m.n.d.)
Dendësia 1 298,88 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 045
Shenjti mbrojtës Shenjtorët Zeno dhe Pjeter dëshmor
Dita e shenjtit 21 maj
Koordinatat 45° 26′ 17.37″ Veri

10° 59′ 37.47″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.verona.it


Verona (italisht Verona) është një qytet rajonin VenetoItalisë, kryeqyteti i Provincës së Veronës. Është një nga destinacionet kryesore turistike në Italinë Veriore për shkak të trashëgimisë së saj artistike dhe disa panaireve, shfaqjeve dhe operave vjetore, siç është sezoni lirik në Arena, një amfiteatër i Romës së lashtë.

Dy dramët e Uiliam Shekspirit ndodhen në Verona; Romeo dhe Zhuljeta dhe Dy Zotërinjët e Veronës (The Two Gentlemen of Verona). Është e panjohur nëse Shekspiri ka vizituar ndonjëherë Veronën apo Italinë, por dramat e tij kanë joshur shumë vizitorë në Verona dhe qytete përreth. Qyteti është shpallur një vend i trashëgimisë botërore nga UNESCO për shkak të strukturës dhe arkitekturës së tij urbane.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Midis shekullit 13 dhe 14 qyteti drejtohej nga Familja Della Scala. Nën sundimin e familjes, në veçanti të Cangrande I della Scala, qyteti përjetoi prosperitet të madh, duke u bërë i pasur dhe i fuqishëm dhe duke u rrethuar me mure të reja. Epoka e Della Scala mbijetohet në monumente të shumta përreth Veronës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Verona ka një klimë subtropikale të lagësht karakteristike të fushave të brendshme të Italisë Veriore, me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë e të lagësht, edhe pse liqeni Garda ka një ndikim të pjesshëm në qytet.[1] Lagështia relative është e lartë gjatë gjithë vitit, veçanërisht në dimër kur shkakton mjegull, kryesisht nga muzgu deri vonë në mëngjes, megjithëse fenomeni është bërë gjithnjë e më i rrallë në vitet e fundit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupet më të mëdha të banorëve që kanë lindur jashtë Italisë[2]
Vendi ku kanë lindur population_total
Flag of Romania.svg Rumania 12,520
Flag of Sri Lanka.svg Sri Lanka 7,234
Flag of Moldova.svg Moldavia 5,008
Flag of Nigeria.svg Nigeria 3,233
Flag of Morocco.svg Maroku 2,857
Flag of Albania.svg Shqipëria 2,500
Flag of the People's Republic of China.svg Kina 1,975
Flag of Ghana.svg Gana 1,444

Në 2009, 265,368 njerëz kan banuar në Veronë, 47.6% meshkuj dhe 52.4% femra. 87% e popullit ishin Italian. 3.6% ishin emigrantët prej Evropës (sidomos t'Rumanisë), 2.03% prej Azisë Jugore, dhe 1.5% prej Afrikës. Qyteti është kryesisht katolik, por për shkak të emigracionit, janë edhe besimarët fesë ortodokse dhe Islame.

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Verona është e binjakëzuar me:[3]

Pakte miqësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Verona ka marrëdhënie miqësore me:[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Thomas A. Blair, Climatology: General and Regional, Prentice Hall pages 131–132; Adriana Rigutti, Meteorologia, Giunti, p, 95, 2009.
  2. ^ Cittadini Stranieri - Verona
  3. ^ a b "Grandi Eventi - Gemellaggi e Patti d'Amicizia". comune.verona.it (në italisht). Verona. 5 shtator 2019. Marrë më 2019-12-16.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]