Veshja akademike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një doktor i filozofisë i Universitetit të Oksfordit, me veshje të plotë akademike
Fustani dhe kapuçi i doktoraturës së Harvardit, të cilat nuk ndjekin plotësisht sistemin e Këshillit Amerikan për Arsimin

Veshja akademike është një formë tradicionale veshjesh për mjediset akademike, kryesisht arsimi terciar (dhe ndonjëherë i mesëm), i veshur kryesisht nga ata që kanë marrë një diplomë universitare (ose të ngjashme), ose kanë një status që u jep të drejtën për t'i marrë ato (p.sh., studentë në disa universitete të vjetra). [1] Njihet gjithashtu si veshje akademike, [2] kostum akademik, dhe, në Shtetet e Bashkuara, si regalia akademike .

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e sotme, ajo zakonisht shihet vetëm në ceremonitë e diplomimit, por më parë veshja akademike ishte obligative, dhe duhet të vishej çdo ditë pune dhe ndonëse në një shkallë më të vogël, në shumë universitete të lashta e tillë është edhe sot. Kompletimi i veshjes është dallueshme në një farë mënyre për çdo institucion, dhe përgjithësisht përbëhen nga një pelerinë ose mantel me një kapuç të veçantë dhe zakonisht një kapak (në përgjithësi ose një kapak akademik katror, një tam ose një mbulesë). Kostumet akademike vishen edhe nga anëtarët e shoqërive dhe institucioneve të caktuara të ditura si veshje zyrtare. [3]

Veshja akademike e përdorur në shumicën e universiteteve në Komonuelthin e Kombeve dhe në Shtetet e Bashkuara rrjedh nga ajo e universiteteve të Oksfordit dhe Kembrixhit, e cila ishte një zhvillim i veshjes akademike dhe klerikale të zakonshme në të gjithë universitetet mesjetareEvropës . [4] Ky rrobë e veshur kishte për qëllim praktik që ta mbante të ngrohtë një dijetar ndërsa ata ishin ulur, të palëvizshëm, duke studiuar.

Rrobat formale ose të matura zakonisht vishen poshtë fustanit, kështu që, për shembull, burrat shpesh veshin një kostum të errët me një këmishë të bardhë dhe një kravatë, ose veshje klerikale, uniformë ushtarake ose civile ose veshje kombëtare, dhe gratë do të vishnin veshje ekuivalente. Disa universitete të vjetra, veçanërisht Oksfordi dhe Kembrixh, kanë një grup fustanesh të përshkruar (të njohur si subfusc ) për t'u veshur nën fustan. Edhe pse disa universitete janë të qetë për atë se çfarë veshin njerëzit nën fustanet e tyre, megjithatë konsiderohet si një formë e keqe të jenë në veshje të rastësishme ose të ngjashme gjatë ceremonive të diplomimit, dhe një numër universitetesh mund t'i ndalojnë studentët që mbarojnë t'i bashkohen procesionit ose vetë ceremonisë nëse jo. i veshur në mënyrë të përshtatshme [5] (megjithëse kjo ndonjëherë i referohet vetëm kërkesës për veshjen e duhur të veshjes akademike dhe jo asaj që vishet poshtë saj, nëse nuk shihet). Në Commonwealth, fustanet vishen të hapura, ndërsa në Shtetet e Bashkuara, me disa përjashtime, është bërë e zakonshme që fustanet të mbyllen në pjesën e përparme, siç ishte roba origjinale.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shaw (1995), p. 3
  2. ^ "Cox, N. (2000). Academical dress in New Zealand". Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2015. Marrë më 12 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "History and Archives of the American College of Surgeons; Highlight of the Month October 10, 2005; The Clinical Congress: Then and Now, accessed 01/29/2008". Facs.org. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2011. Marrë më 28 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Goff, pp. 13–14". Phildress.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2011. Marrë më 28 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ n.wood@sheffield.ac.uk. "University of Sheffield: What should I wear?". Shef.ac.uk. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2010. Marrë më 28 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]