Vespaziani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vespaziani

Vespaziani (latinisht: Imperator Caesar Vespasianus Augustus) ishte një perandor romak.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vespaziani lindi në 17 nëntor, 9, në Rieti dhe vdiq në 23 qershor në 79 Aquae Cutiliae. Ishte perandor romak nga viti 69 deri në vitin 79. Ishte themeluesi i dinastisë së Flavianëve që sundoi Perandorinë deri në vitin 96. I biri, Titus, pastaj Domiciano, qenë gjithashtu perandorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Suétone, Vie des douze Césars, traduction Désiré Nisard, 1855