Vestre Slidre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vestre Slidre (kthjellim).


Vestre Slidre
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Slidre
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Eivind Brenna (lista civica)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°3′V 8°55′L / 61.050°V 8.917°L / 61.050; 8.917 (Vestre Slidre)Koordinatat: 61°3′V 8°55′L / 61.050°V 8.917°L / 61.050; 8.917 (Vestre Slidre)
Sipërfaqja 463 km2
Popullsia 2.304 banorë 2004
Dendësia 4,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vestreslidring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0211
Slidre is located in Norvegjia
Slidre
Slidre
www.vestre-slidre.kommune.no

Vestre Slidre është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 463 km² dhe popullsi 2304 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]