Vetëmbrojtja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një oficer i lartë i garancisë së pushkëve të Bangladeshit (i lënë me veshje të verdhë/jeshile) zbaton një kontroll/mbajtje mekanike të avantazhit për një marinar të Shteteve të Bashkuara gjatë një demonstrimi.

Vetëmbrojtja është një kundërmasë që përfshin mbrojtjen e shëndetit dhe mirëqenies së vetes nga dëmtimi. Përdorimi i së drejtës së vetëmbrojtjes si një justifikim ligjor për përdorimin e forcës në kohë rreziku është i disponueshëm në shumë juridiksione.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]