Viaduc de Millau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Viaduc de Millau konsiderohet si një autostrade mbi lumin Tarn, në Francën Jugore. Gjatesia e urës është 2460 metra dhe njihet si ura më gjate në botë. Ka një gjeresi prej 32 metra dhe ndodhet në lartesine 270 metra. Është projektuar nga Michel Virlogeux dhe punuar nga Norman Foster. Më 14 dhjetor 2004 hapet ura nga ish-presidenti Jacques Chirac. Ka dhe shumë burime që tregojne se lartesia e urës arrin 342 metra duke e renditur këtë urë si më të lartë në botë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Viaduc de Millau – Mbledhja e fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale