Vic-Fezensac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vik-Fezensaku
Vic en Fesensac (Ocitanisht)
Vic-Fezensac (Frëngjisht)
Komunë
Bashkia e Vik-Fezensakut
Bashkia e Vik-Fezensakut
Stema Vik-Fezensaku
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuAuch
KantoniFezensac
NdërkomunalitetArtagnan en Fézensac
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Barbara Neto[1]
Sipërfaqja
1
53.940 km2 (20.826 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.583
 • Dendësia66/km2 (170/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32462 /32190
Lartësia102–231 m (335–758 ft)
(avg. 110 m or 360 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Vic-Fezensac ( shqiptimi frëngjisht: [vik fəzɑ̃sak] ; Gaskon : Vic en Fesensac ; Ocitan : Vic de Fesensac ; Shqip: Vik-Fezensak) është një komunëdepartamentin Gersrajonin e OcitanisëFrancës Jugperëndimore. Në vitin 2017, ajo kishte një popullsi prej 3,474.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vik-Fezensaku dhe komunat përreth

Vik-Fezensaku ndodhet në rajonin e verës Côtes de Gascogne .

Hidrografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Auzoue rrjedh në veri përmes pjesës perëndimore të komunës dhe formon pjesën më të madhe të kufirit të saj veri-perëndimor.

Osse rrjedh në veri përmes mesit të komunës dhe përshkon qytetin.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19684.109—    
19754.111+0.0%
19823.978−3.2%
19903.683−7.4%
19993.614−1.9%
20073.651+1.0%
20123.622−0.8%
20173.474−4.1%

Ngjarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vik-Fezensaku është një nga qytetet e fundit në Francë që ende shfaq ndeshjet me dema. Festa (Feria) kryesore zhvillohet gjatë fundjavës së Rrëshajëve (ang. Pentecost). Me këtë rast dhjetëra mijëra njerëz mblidhen gjatë gjithë natës gjatë fundjavës në rrugët e vogla të qytetit. Është “ feria ” e parë e madhe e vitit në Francën Jugperëndimore. Bodega të vogla të mbushura me njerëz janë të hapura deri në agim, "bandat" (bandat e muzikës popullore baske ose gaskone) dalin në rrugë.

Në fund të korrikut zhvillohet festivali i salsës Tempo Latino . Tregjet e natës ("marchés de nuit") mbahen gjithashtu gjatë verës.

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jean Castexi, i lindur më 25 qershor 1965, ish-kryeministër francez .

Nigel Lawson, Kancelar i Thesarit të Mbretërisë së Bashkuar nga viti 1983 deri në 1989, jetoi këtu në dekadat 00' dhe 10'.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.