Vicente Costalago

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vicente Costalago është një filolog, autor dhe mbështetës i gjuhës ndihmëse ndërkombëtare Occidental. Ai është një nga autorët kryesorë letrarë në Interlingue.

Ai studioi Gjuhët Moderne dhe Përkthim dhe Interpretim në universitet[1].

Gjuhët e ndërtuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka publikuar disa tekste në internet në gjuhë të ndryshme të ndërtuara, si Lingua Franca Nova, Interlingua[2] dhe Interlingue.

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra e tij e parë ishte La xerca per Pahoa, në Lingua Franca Nova[1]. Kjo histori e shkurtër tregon udhëtimin e bërë nga Joan për të gjetur shpatën e quajtur Pahoa, të cilën vetëm mbreti i ligjshëm i Lincuo mund ta përdorë. Ishte tregimi i parë origjinal i botuar në Elefen.

Më pas filloi të botonte në Interlingue. Libri i tij i parë ishte origjinali Li sercha in li Castelle Dewahl e altri racontas[3][4], i cili përmban tre tregime, me ndikim të caktuar të Zemrës Tregtare të Edgar Allan Poe në të dytin, me titull Li Confession ('The Rrëfimi'). Vepra e tij e radhës, Antologie hispan[5][6], ishte një përmbledhje e fragmenteve të përkthyera nga tekstet më të rëndësishme të letërsisë spanjolle. Ai u pasua nga Fabules, racontas e mites[7], një koleksion fabulash dhe tregimesh të përkthyera në Interlingue. Më pas ai botoi Pensa[8], të shkruar në Mini, një gjuhë e ndërtuar që ka vetëm 1000 fjalë. Më pas ai botoi tekstin origjinal Li tresor de Fluvglant[9], në Interlingue dhe La marcia nonconoseda[10], në Lingua Franca Nova. Ajo u pasua nga botimi i tij i parë në Interlingua, me titull Juliade[11].

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • (2021) La xerca per Pahoa
 • (2021) Li sercha in li castelle Dewahl e altri racontas.
 • (2021) Antologie hispan.
 • (2021) Fabules, racontas e mites.
 • (2022) La marcia nonconoseda
 • (2022) Pensa
 • (2022) Li tresor de Fluvglant
 • (2022) Juliade

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Bibliographie IdRef
 2. ^ "Tres nove libros gratuite in le Bibliotheca electronic in interlingua". interlingua.org. 2 gusht 2020. Marrë më 21 janar 2022. Vicente Costalago de Espania es le autor productive del tres obras: "Litteratura romanic e interlingua", "Historia de Europa" e "Concise description del lingua valencian". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ RERO.ch
 4. ^ RERO.ch
 5. ^ RERO.ch
 6. ^ Antologie hispan
 7. ^ Fabules, racontas e mites
 8. ^ Pensa
 9. ^ Li tresor de Flugvglant
 10. ^ La marcia nonconoseda
 11. ^ Juliade