Victor Frankenstein

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Victor Frankenstein është personazhi kryesor në romanin FrankensteinMeri Shelli. Ai është një shkencëtar italo-zviceran, i cili pasi studion proceset kimike dhe prishjen e qenieve të gjalla, fiton një pasqyrë për krijimin e jetës dhe i jep jetë krijesës së tij, shpesh të referuar si përbindëshi i Frankenstein, etj. ose shpesh në mënyrë kolonike përmendet thjesht "Frankenstein". Viktori më vonë i vjen keq për ndërhyrje me natyrën përmes krijimit të tij, pasi ai rrezikon pa dashje jetën e tij, si dhe jetën e familjes dhe miqve të tij, kur krijesa kërkon hakmarrje ndaj tij. Disa aspekte të personazhit besohet të jenë frymëzuar nga alkimisti i shekullit të 17-të, Johann Conrad Dippel.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Victor Frankenstein lindi në Napoli, Itali në një familje gjermano-zvicerane. Ai ishte djali i Alphonse Frankenstein dhe Caroline Beaufort, i cili vdiq nga ethet e kuqe kur Victor ishte 17 vjeç. Frankenstein ka dy vëllezër më të vegjël: William, fëmija më i ri dhe Ernest, fëmija i mesëm. Frankenstein bie në dashuri me Elizabeth Lavenza, e cila u bë motra e tij birësuese dhe, përfundimisht, e fejuara e tij.

Si djalë, Frankenstein është i interesuar për veprat e alkimistëve si Cornelius Agrippa, Paracelsus dhe Alberti i Madh, dhe ai dëshiron shumë për të zbuluar eliksirin e fabuluar të jetës. Ai humb interesin për të dyja këto ndjekje dhe për shkencën në tërësi pasi pa eshtrat e një peme të goditur nga rrufeja; megjithatë, në Universitetin e IngolstadtPerandorinë e Shenjtë Romake të Kombit Gjerman, Frankenstein zhvillon një dashuri për kiminë, dhe bëhet i fiksuar me idenë e krijimit të jetës në materie të pajetë përmes mjeteve artificiale, duke ndjekur këtë qëllim për dy vjet.

Duke mbledhur një krijesë humanoide përmes mjeteve të paqarta, Frankenstein e sjell me sukses atë në jetë, por ai është i tmerruar nga shëmtia e krijesës. Ai shpëton nga krijimi i tij, i cili zhduket dhe, pas disa takimesh negative me vendasit, betohet për hakmarrje ndaj krijuesit të tij. Kur William është gjetur i vrarë, Frankenstein e di menjëherë, që krijimi i tij është vrasësi, por nuk thotë asgjë. Zonja e shtëpisë së Frankensteins, Justine, fajësohet për vdekjen e djalit dhe ekzekutuar; Frankenstein është i mbuluar me faj, por nuk del përpara me të vërtetën, sepse ai mendon se askush nuk do ta besojë historinë e tij, dhe ai ka frikë nga reagimet që një histori e tillë do të provokonte.

Krijesa i afrohet Frankensteinit dhe i lutet që të krijojë një shoqe femër për të. Frankenstein pajtohet, por në fund të fundit shkatërron këtë krijim. I zemëruar, krijesa betohet për hakmarrje; ai vret Henry Clerval, mikun më të mirë të Frankensteinit dhe pastaj mbyt Elizabeth në shtratin e saj martesor. Po atë natë, babai i Frankenstein vdes nga pikëllimi. Me asgjë tjetër që mbetet për të jetuar për të, Frankenstein i kushton jetën e tij shkatërrimit të krijesës.

Frankenstein ndjek "Fiend" ose "Demonin" (siç e quan ai krijimin e tij) në Arktik, duke synuar ta shkatërrojë atë. Ai përfundimisht dështon në misionin e tij, pasi ai bie përmes një lundrimi akulli dhe kontrakton pneumoni të rëndë. Edhe pse ai shpëtohet nga një anije duke provuar një ekspeditë në Polin e Veriut, ai vdes pasi ia tregoi përrallën e tij kapitenit të anijes, Robert Walton. Krijesa e tij, pasi zbuloi vdekjen e krijuesit të tij, kapërcehet nga trishtimi dhe zotohet të kryejë vetëvrasje duke e djegur veten të gjallë në "ekstremin më verior të globit". Ai pastaj zhduket, duke mos u parë më ose dëgjuar kurrë më.