Viet Minh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flmuri i Việt Minh.

Vietnam Ming (shkurtim për Việt Nam Độc Lập Đồng Minh Hội ajo qe quhet "Lidhja për Pavarësinë e Vietnamit") ishte një koalicion kombëtar pavarësie i formuar ne Pác Bó më 19 maj, 1941. Việt Nam Độc Lập Đồng Minh Hội u formua si fillim në Nanjing, Kinë, diku nga mesi i gushtit të vitit 1935 dhe fillim të 1936 kur parti jo-komuniste Vietnamese nacionaliste nacionaliste të formuara ose një front anti-imperialiste të bashkuar. Pasiviteti e ngërtheu shpejt këtë organizate, duke u ringjallur nga Partia Komuniste Indochinese (ICP) dhe Ho Chi Minh në 1941. Vietnamese Minh City e të kërkojnë pavarësi fillimisht formuar për Vietnam nga Perandoria franceze.

Shtetet e Bashkuara mbështetën Francën. Kur filloi pushtimi japonez, Vietnam Ming kundershtoi pushtimin nga Japonia me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Republikës së Kinës. Pas Luftës së Dytë Botërore, Vietnam Ming kundërshtoi ri-pushtimin e Vietnamit nga Franca dhe më vonë iu kundervu Vietnamit Jugor dhe Shteteve te Bashkuara në Luftën e Vietnamit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]