Viktor Stratobërdha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Viktor Stratobërdha u lind më 15 maj 1925Korçë. Studimet e larta i kreu në Moskë për regji filmi, më vitin 1953, ku mbrojti diplomën si as/regjisor i filmit "Skënderbeu". Në vitin 1945 u emërua në kinostudio, ku realizoi dy filma dokumentarë "Pushime të gëzuara" dhe "Urime shokë studentë". Bëri tentativën e parë për të xhiruar një film me metrazh të shkurtër, "Qeshim se nuk qajmë dot", por që filmi u çensurua dhe nga ai film kanë mbetur vetëm katër syzhetë të shkurtër nën titullin "Pse kështu?". Në vitin 1956 u dënua pas konferencës së Tiranës dhe u dërgua në Berat. Për disa vite punoi si regjisor i estradës e më pas në punë të rënda në prodhim, si në bonifikim etj. Në vitin 1979 u arrestua dhe më pas u dënua me 8 vjet heqje lirie. U lirua në vitin 1988. Pas vitit 1991 emigroi fillimisht në Greqi e më pas në Kanada, ku edhe u shua në moshën 75-vjeçare, më 31 maj 2000.