Vilson Xhoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vilson Xhoni është (i lindur më 24.09.1950Split Kroaci) futbolist i KF Hajduk nga Spliti dhe ish reprezentatues i RSF të Jugosllavisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vilson Xhoni dallohej si lojtar i shpejt, depërtues i sukseshëm, dhe mbrojtës modern,si futbollist u afirmua në KF Hajduk të Splitit., në gjeneratën e cila i fitoi tri kampionate të Jugosllavisë së atëhershme (1971, 1974, 1975) dhe pesë herë triumfoi në Kupën e Jugosllavisë ( 1972, 1973, 1974, 1976, 1977). Sezonën më të sukseshme e luajti deri sa ishte në KF të DinamosZagrebit (1978-79) atëherë është zgjedhur futbollist më i mirë i sezonës. Ishte reprezentatues i Jugosllavisë katër herë. Karierën e vazhdoi edhe jasht shtetit, në Gjermani , luajti në Schalke 04 dhe SG Wattenscheid 09.

Momentalisht punon me të rinjët e Hajdukut.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]