Vincent Corleone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vincenzo "Vincent" Corleone (i lindur Mancini) është personazh fiktiv i filmit 1990 The Godfather Part III dhe portretizohet nga aktori amerikan Andy García.[1] Vincent është djali i paligjshëm i Sonny Corleone dhe Lucy Mancini. Vincent pasoi xhaxhain e tij Michael si Don i familjes Corleone.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vincent ishte djali i paligjshëm i Sonny Corleone dhe Lucy Mancini. Ai lindi menjëherë pas vdekjes së Sonny. Gjatë fëmijërisë së tij, ai jetoi me nënën e tij në Arizona dhe më vonë në Newark, New Jersey, përpara se të transferohej përsëri në New York City. Ai ishte nipi i Jimmy Mancini, një anëtar i familjes së krimit Corleone. Edhe pse ishte shumë afër tezes së tij, Connie, ai kurrë nuk u trajtua si një anëtar i vërtetë i familjes Corleone dhe nuk iu dha qasje në perandorinë kriminale të familjes. Ai njihej si frekuentues në kazino Palazzo Azzurro në Atlantic City, New Jersey. Ai drejtoi një klub nate në Manhattan që shërbeu si bazë e tij e operacioneve.

Rivaliteti me Zasën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joey Zasa, i cili drejtoi familjen Corleone në New York, i ofroi Vincent një pozicion në familjen e tij. Vincent pranoi dhe filloi të punojë për Zasa si zbatues, megjithë ofertën e xhaxhait të tij Michael për t'i dhënë një vend pune në botën e ligjshme. Ai dhe Zasa u bënë me shpejtësi armiq, veçanërisht për shkak të përbuzjes mezi të maskuar të Zasës për Michael dhe mënyrat e vjetra.

Përkundër kësaj, Vincent u përpoq me vete tek xhaxhai i tij në 1979 duke u përpjekur ta mbronte atë nga mafiozët rivalë. Don i plakur mori nënën e tij djalin me kokë të nxehtë, iracionale dhe të dhunshme, në përpjekje për të shpenguar si Vincent, ashtu edhe veten e tij.

Vincent e pyeti shpesh Michael nëse donte që ai të shpëtonte nga Zasa deri në pikëllimin.

Ngritja në familje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vincent e shpëtoi Michael nga një atentat i orkestruar nga Zasa gjatë një takimi të Komisionit. Me përvojën e tij në rrugë, ai u dyshua kur Zasa dhe Don Altobello papritmas u larguan nga salla e konferencës, dhe menjëherë ndjeu një goditje ishte duke u zhvilluar kur e ndjeu atë të dridhej nga helikopteri. Më vonë atë natë, Michael pësoi një goditje të rëndë diabetike dhe u dërgua në spital. Duke besuar se Zasa do të merrte një vrap tjetër në Michael, Vincent mori leje nga Connie për të nxjerrë Zasa, dhe personalisht e vrau atë në një festival rruge në Little Italy. Kjo zemëroi shumë Michael, edhe pse Vincent përdori të njëjtën logjikë që Michael përdori për të justifikuar vrasjen e Virgil Sollozzo për të mbrojtur të atin 34 vjet më parë.

Rreshtimi i papërmbajtshëm i dhunshëm i Vincent shpesh e zemëroi Michael, por jo aq sa romanca e tij në rritje me vajzën e Michael (dhe kushërirën e Vincent) Mary. Duke kujtuar se si armiqtë e tij vranë pa dashje gruan e tij të parë, Apoloninë, Michael kishte frikë se Mary do të rrezikohej, Vincent më i thellë u përfshi në biznesin e familjes Corleone. Sidoqoftë, kjo u bë e dobishme për Michael, kur kuptoi që Altobello ishte kthyer kundër tij. Vincent duhej të bënte sikur të ndryshonte besnikërinë dhe të kërkonte ndihmën e Altobello për të ikur me Mary dhe për të filluar familjen e tij. Pas bindjes së Altobello që ai kishte ndërruar vërtet besnikëri, Vincent u prezantua në mendjen pas problemeve të fundit të Michael, Don Licio Lucchesi.

Don i ri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithë ndryshimet e tyre personale, Michael emëroi Vincent si Don i ri dhe kreu i familjes Corleone në 1980, duke i thënë atij që të ndryshojë emrin e tij në Vincent Corleone. Në këmbim të lartësimit, Vincentit i është dashur të përfundojë lidhjen e tij me Mary.

Koha e tij e kaluar me Michael e kishte bërë atë në një njeri të ri shumë më të mençur, të durueshëm dhe të vetëdijshëm për statusin e tij si Don i ri. Sidoqoftë, ai ende kishte një varg të dhunshëm, siç dëshmohet në veprën e tij të parë si Don- me bekimin e heshtur të Michael, ai urdhëroi vdekjen e Gilday, Keinszig dhe Lucchesi në një masakër masive. Në të njëjtën natë romanca mbaroi, megjithatë, Mary u vra në një atentat ndaj Michael. Vincent vrau shpejt vrasësin përgjegjës, Moska. Me një zemër të rëndë, Vincent atëherë filloi mandatin e tij si Don Corleone.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Godfather, Part III (1990)". The New York Times. Marrë më 2014-06-24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)