Vincent Gallo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

.

Vincent Gallo
Vincent Gallo-1-2
U lind në
Buffalo
ShtetësiaAmerikan

Vincent Gallo(lindur më 11 Prill 1961) është një aktor, regjisor, skenarist, muzikant, piktor dhe ish-model Amerikan.


Ai është i njohur më së shumti për pjesëmarrjen në filma të shumtë të pavarur, si aktor ashtu edhe si regjisor dhe producent .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si regjisor dhe aktor, filmi i tij më ikonik është Buffalo '66, të cilin ai shkroi, drejtoi dhe luajti në të. Në vitin 1980 Gallo punoi si artist vizual në New York, interpretoi në një duo rep dhe luajti në një grup të quajtur "Bohack". Në fund të viteve nëntëdhjetë ai luajti në një grup rock-u të quajtur Bunny, i cili më vonë lëshoi disa vepra. Në Shtator 2010 ai fitoi çmimin për aktorin më të mirë ( Coppa Volpi ) në Festivalin e 67 të filmit në Venecia për filmin Vrasja Thelbësore, nga Jerzy Skolimowski .

Filografia e pjesshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • New York Beat Movie, drejtuar nga Edo Bertoglio (1982)
 • The Way It Is, drejtuar nga Eric Mitchell (1984)
 • The Gunlover, drejtuar nga Salvatore Montanaro (1986) - Film i shkurtër
 • Doc's Kingdom, nga Robert Kramer (1987)
 • Keep It for Yourself, nga Claire Denis (1991)
 • A Idade Maior, nga Teresa Villaverde (1991)
 • The Hanging, nga Victoria Leacock (1993)
 • Valsi Arrowfish ( Dreamndrra e Arizonës ), drejtuar nga Emir Kusturica (1992)
 • Shtëpia e shpirtrave (Shtëpia e shpirtrave), drejtuar nga Bille August (1993)
 • Shko në shtëpi, drejtuar nga Claire Denis (1994) - film televiziv
 • Angela, nga Rebecca Miller (1995)
 • Familja Perez (Familja Perez), drejtuar nga Mira Nair (1995)
 • Palookaville, drejtuar nga Alan Taylor (1995)
 • Nénette and Boni, nga Claire Denis (1996)
 • Fratelli ( Varrimi ), drejtuar nga Abel Ferrara (1996)
 • Udhëtim pa kthim ( E Vërteta ose Pasojat, NM ), nga Kiefer Sutherland (1997)
 • Hollywood Salome, nga Erick Ifergan (1998)
 • Mirupafshim Lover, nga Roland Joffé (1998)
 • Buffalo '66, nga Vincent Gallo (1998)
 • LA Pa Hartë (LA Pa Hartë), drejtuar nga Mika Kaurismäki (1998)
 • Autostradë II: Rrëfimet e një Trickbaby, drejtuar nga Matthew Bright (1999)
 • Unaza e fundit e çmendurisë ( Kordoni ), nga Sidney J. Furie (2000)
 • Dashuria Cannibal - Eaten alive ( Trouble Every Day ), drejtuar nga Claire Denis (2001)
 • Get Well Soon, drejtuar nga Justin McCarthy (2001)
 • I bllokuar - Naufraghi, drejtuar nga Maria Lidon (2001)
 • Lepuri Brown, nga Vincent Gallo (2003)
 • Të padëshirueshme, nga Pasquale Scimeca (2003)
 • Moscow Zero, drejtuar nga María Lidón (2006)
 • Oliviero Rising, drejtuar nga Riki Roseo (2007)
 • Sekretet familjare ( Tetro ), drejtuar nga Francis Ford Coppola (2009)
 • Vrasja Thelbësore, drejtuar nga Jerzy Skolimowski (2010)
 • Premtimet e Shkruara në Ujë (2010)
 • Dashuria nuk është një krim ( Loosies ), drejtuar nga Michael Corrente (2012)
 • Legjenda e Kaspar Hauser, drejtuar nga Davide Manuli (2012)
 • 2 ditë në New York ( 2 ditë në New York ), drejtuar nga Julie Delpy (2012)

Regjisori i filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • If You Feel Froggy, Jump ( 1986 ) - Film i shkurtër
 • The Gunlover (1986) - Film i shkurtër
 • Bualli '66 ( 1998 )
 • Going Inside nga John Frusciante ( 1998 ) - Klip muzikor
 • The Brown Bunny ( 2003 )
 • Premtimet e Shkruara në Ujë ( 2010 )

Skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Gunlover ( 1986 ) - Film i shkurtër
 • Bualli '66 ( 1998 )
 • The Brown Bunny ( 2003 )
 • Premtimet e Shkruara në Ujë ( 2010 )

Montues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Brown Bunny ( 2003 )
 • Premtimet e Shkruara në Ujë ( 2010 )

Drejtor fotografie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Brown Bunny ( 2003 )

Prodhuesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Premtimet e Shkruara në Ujë ( 2010 )

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1982 - Mori disa Gra (Regjistrime të Familjeve të Familjeve) me pseudonimin e Bohack
 • 1984 - Mënyra si është - Soundtrack (Rojo Records)
 • 1998 - Soundtrack Buffalo 66 (Will Records)
 • 2001 - Kur ( Warp Records )
 • 2002 - Regjistrimet e Muzikës Për Filmin ( Warp Records )

Singles / EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2001 - So Sad - EP ( Warp Records )
 • 2001 - Honey Bunny - 7 "( Warp Records )

Aktorë italianë të zërit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Danilo De Girolamo në "Shtëpia e shpirtrave, Buffalo '66, Të padëshiruarit"
 • Roberto Gammino në "familjen Perez"
 • Francesco Pannofino në "Palookaville"
 • Massimo Rossi në "Fratelli"
 • Pasquale Anselmo në "Sekretet e Familjes dhe në Dashurinë Kanibale - Të ngrënë gjallë"
 • Maurizio Merluzzo në "2 ditë në New York"
 • Alberto Bognanni në "Loosies"

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Wikiquote përmban citate nga ose rreth Vincent Gallo
 • Wikimedia Commons përmban imazhe ose skedarë të tjerë në lidhje me Vincent Gallo

Linqe te jasht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Categoria:Voci con codice VIAF Categoria:Voci con codice ISNI Categoria:Voci con codice Europeana Categoria:Voci con codice LCCN Categoria:Voci con codice GND Categoria:Voci con codice BNF Categoria:Voci con codice BNE Categoria:Voci con codice ULAN Categoria:Voci con codice NDL Categoria:Voci con codice WorldCat Identities Categoria:Voci biografiche con codici di controllo di autorità