Vinh Long

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vinh Long
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Qarku Mekong Delta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 48 km2
Popullsia 147'039 banorë
Dendësia 4442 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +8470
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare

Vinh Long (Nha Trang) është kryeqyteti i provincës së Vinh Long, rajoni e Mekong Delta, Vietnami. Ky qytet ka mbi 147.039 banorë në një sipërfaqe prej 48km² dhe kështu është qyteti më i madh në Vinh Long. Aeroporti Can Tho: (vietnamsht: Sân bay Can Tho) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Vinh Long.