Virxhinia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Virxhinia
Virginia
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Virginia.svg
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Virxhinias
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe Old Dominion
Moto e shtetit Sic Semper Tyrannis (lat.)
Kryeqyteti Richmond
Qyteti më i madh Virginia Beach
Qeverisja
Guvernator Ralph Northam
Senatorë Tim Kaine
Mark Warner
Sipërfaqja
Sipërfaqja 110.785 km2
Renditja në SHBA: i 35-ti
Popullsia
Popullsia 8.096.604 banorë
Renditja në SHBA: i 12-ti
Dendësia 79 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë Mali Rogers 1746 m
Pika më e ulët Oqeani Atlantik 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 25 qershor 1788
Renditja në SHBA: i 10-ti
Të dhëna të tjera
Shkurtimisht VA
Faqja Zyrtare www.virginia.gov

Virginia është një Shtet Federal i Amerikës, Sipërfaqen e ka 105,711 km² dhe 7,39 Milion Banor (2003).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe : Universiteti Shtetëror Politeknik i Virxhinias

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete që ka lindur në Virginia.