Jump to content

Viskafors

Coordinates: 57°38′N 12°50′E / 57.633°N 12.833°E / 57.633; 12.833
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Viskafors
Fabrika e gomës Viskafors në Svaneholm në mesin e viteve 1930.
Fabrika e gomës Viskafors në Svaneholm në mesin e viteve 1930.
Koordinatat: 57°38′N 12°50′E / 57.633°N 12.833°E / 57.633; 12.833
ShtetiSuedia
ProvincaVästergötland
QarkuQarku Västra Götaland
KomunaKomuna Borås
Sipërfaqja
 • Gjithsej3,86 km2 (149 sq mi)
Popullsia
 (31 dhjetor 2010)
 • Gjithsej3.790
 • Dendësia983/km2 (2,550/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Viskafors është një lokalitetkomunën Borås.

Viskafors është emëruar pas Viskan, i cili rrjedh nëpër shoqëri. Viskafors u zhvillua nga shekulli i 19-të e tutje në një mulli klasik suedez në industrinë e tekstilit dhe gomës. Ishte vendndodhja e favorshme në Viskan që i dha lokalitetit industritë e tij. Pas mbylljeve industriale nga vitet 1970 e tutje, komuniteti është bërë gjithnjë e më shumë një komunitet udhëtarësh në Borås.

Sot, trashëgimia e epokës së vjetër industriale mbetet në formën e banesave të punëtorëve dhe parcelave industriale.