Vista, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista, California
Anglisht : City of Vista
qytet
noform
Historic Downtown Vista
Stema_figura
Vendndodhja
Vista, California is located in SHBA
Vista, California
Vista, California

Koordinatat: 33°11′37″V 117°14′28″P / 33.19361°V 117.24111°P / 33.19361; -117.24111

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku San Diego
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 48.377 km2
 •  tokësore 48.377 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 99 m (m.n.d.)
Popullsia 93834 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi January 28, 1963[1]
Zona Kohore Pacific Time Zone−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 92081, 92083–92085
Prefiksi 442/760
Koordinatat 33° 11′ 37″ Veri

117° 14′ 28″ Perëndim

Vista, California (City of Vista) është një qytet në qarkun San Diegoshtetit federal California, SHBA. Në Vista, California jetojnë 93834 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 48.377 km2 (18.678 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 99 m (325 ft). [3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Vista (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 mars 2015. Marrë më shkurt 28, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Vista". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më dhjetor 18, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Vista, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale