Vitet 90

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mbi vitet 90.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 11 janar 1990 filojnë demostrata në gjithë Estonin për demokraci dhe pavarsi nga Bashkimi Sovjetik gjate Luftës së Ftohët.
  • 20 janar 1990 në Baku të Azirbejgjanit shpëthejnë disa demostrata të dhunshme kundë udhheqist të Mikhail Gorbachev ku në kto demostrata 130 protstues u vranë dhe 700 u plagosë në perlshje me policië.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]