Jump to content

Viti i Hidhërimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Viti i Hidhërimit është viti ku vdiq Ebu Talib ibn Abdylmutalib dhe Hatixheja - xhaxha i Muhammedit dhe gruaja e tij.

Autori i Nur-ul-Absar e përmend se xhaxhai i Muhammedit vdiq pas rënies ekonomike e cila zgjati 8 muaj dhe 21 ditë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]